Współczesne zaparzacze do herbaty

Tradycja picia herbaty doczekała się pewnych zwyczajów, które we współczesnym świecie uległy stopniowemu zanikowi, choć nadal są częściowo praktykowane, np. w Wielkiej Brytanii. Niegdyś Anglicy herbatę pili w określonych porach dnia, m.in. po śniadaniu i o godzinie 17.00, stąd pojawiło się słynne określenie five o’clock. Natomiast w Japonii kultura picia herbaty jest związana z filozofią buddyjską. Ceremonia herbaciana to było bardzo staranne parzenie napoju w specjalnych naczyniach. Współcześnie zaparzacze do herbaty cieszą się dużą popularnością i stanowią wyposażenie wielu restauracji.

Parzenie herbaty od wschodu do zachodu
zaparzacze-do-herbatyAnglicy herbatę zaparzają w czajniczku wsypując do niej pewną ilość łyżeczki liści, a następnie wlewają mleko. Chińczycy używają do zaparzania specjalnego naczynia w kształcie czarki, do której wsypują 4 gramy suszonej herbaty. W północnej części Chin zaparza się tylko zieloną herbatę bez cukru.

U Rosjan w parzeniu herbaty ogromne znaczenie ogrywa samowar służący zagotowaniu wody. Ulubione gatunki to herbaty karawanowe, których nazwa pochodzi od rodzaju transportu napoju do Rosji z Chin za pomocą karawanu.

W Japonii picie herbaty jest ceremonią odbywającą się w ogrodzie, aby oderwać się od świata zewnętrznego. Osoba zajmująca się parzeniem herbaty myje ręce w specjalnej wodzie, a następnie zalewa wodą herbatę i ubija liście bambusową trzepaczką. Uczestnictwo w ceremonii herbacianej ma na celu wyciszenie i odczuwanie harmonii.

Kolorowe zaparzacze do herbaty
parzenie-zielonej-herbatyObecnie herbata wyszła z elitarnych salonów, rezygnujemy  z filiżanek i pijemy ją w dużych kubkach, nie wyjmując z nich torebek. Zamiast torebek używamy czasami liści, które można umieścić w zaparzaczu. Jesteśmy społeczeństwem, które żyje w biegu i nie traci czas na przyrządzanie herbaty zgodnie z angielską tradycją. Wystarczy, że wlejemy wodę do kubka i wrzucimy uzupełniony zaparzacz, a po chwili możemy napić się ulubionego napoju.

Zaparzacze do herbaty są dostępne w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. Na rynku możemy znaleźć tradycyjne gadżety przypominające jajko, do którego wsypuje się liście herbaty oraz fantazyjne sprzęty gastronomiczne w kształcie serduszka, dinozaura, kaczki, rekina i łabędzia. Urocze zaparzacze do herbaty mają przykrywkę, są bardzo ładne i wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *