Wino: jakie wybrać na Walentynki?

Jak Walentynki to i WINO. Podobno to najlepszy afrodyzjak, bo rozpala dusze i ciało. Jak jednak lubię wino za jego dobry smak i możliwość łączenia z różnymi potrawami i deserami. Wino da mnie jest kwintesencją dobrej kolacji lub imprezy w babskim gronie (i nie tylko).  Ale od początku. Wieczór walentynkowy tuż tuż –powstaje pytanie jakie wino wybrać na ten dzień.

Walentynki jedni bojkotują inni kultywują… A Wy do jakiej grupy należycie? Jedno jest pewne w TEN dzień rośnie sprzedać biletów do kina i niewiele jest pustych miejsc w restauracjach i urokliwych knajpkach. Wszędzie motywy serduszkowe. Chwilami robi się mdło, sztucznie i komercyjnie. Ale chyba o to chodzi w tym „święcie”? Ponadto w sklepach wina i czekoladki znikają jak karp przed Bożym Narodzeniem.  Stojąc przed wyborem dobrego wina, które ukoi zmysły i wpasuje się w TEN dzień,  pojawia się dylemat.

Pewnie powiecie „błahy temat do rozważenia” – wino winem zawsze będzie. Białe, czerwone, różowe – każdy rodzaj pasuje do innych potraw – to też pewnie nie jest dla Was nowością. Ja mam małą podpowiedź – białe wino możecie wybrać do kolacji, natomiast czerwone/ różowe do deseru. Jeżeli kolacja jest mięsa lub rybna, to warto pomyśleć o zakupie lekkiego białego wina, które podkreśli smak i dobrze skomponuje się z menu. Do deseru pasuje wino półsłodkie lub słodkie. Strzałem w dziesiątkę na pewno będą trunki pochodzące z Hiszpanii, Francji i Włoszech – regionów, w których smak wino od wieku symbolizuje gorące uczucie 😉 Chyba najlepszą propozycją na wieczór walentynkowy są wina półsłodkie/półwytrawne czerwone lub różowe – ich smak w pełni wpasuje się w nastrój wieczoru. Moim faworytem są wina portugalskie i hiszpańskie. Szczególnie te pierwsze są dość tanie i dostępne w wielu hurtowniach i  sklepach, np. czerwone Pedra Cancela lub  Vallado, João Portugal Ramos, Quinta de la Rosa czy Esporão.

Podsumowując – kierujcie się intuicją i wybierzcie smak, który będzie dobrze komponował się z Waszą kolacją. Udanych Walentynek i smacznego wina:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *