Wielkie pranie firanek

Prawdziwą ozdobę każdego okna  stanowi śnieżnobiała firana. O praniu i wybielaniu firanek pamiętamy w okresie około świątecznym. Niestety, wraz z upływem czasu, tracą one estetyczny wygląd, stają się żółte i szare. Na szczęście, przy odrobinie wytrwałości oraz dobrych chęci, jesteśmy w stanie przywrócić naszym firankom ich dawny urok. Zanim jednak podzielę się z Wami babcinymi sposobami na wybielanie firanek, chcę wspomnieć o metodach prania firanek wykonanych z różnych materiałów (tworzywa sztuczne i bawełna).

Firanki z tworzyw sztucznych

bawełniana firanka jest najbardziej uniwersalna (pinterest)

bawełniana firanka jest najbardziej uniwersalna do prania automatycznego (pinterest)

Firanki z nylony, stylonu lub tergalu nie wymagają od nas szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Artykuły chemiczne dostępne w każdym domu w zupełności wystarczą, aby sprawić, że materiał stanie się pachnący i biały. Do prania warto dolać wybielać optyczny, natomiast do płukania wystarczy kilka kropel płynu do płukania. Alternatywą dla wybielacza optycznego są specjalne kulki, które kupimy w niektórych hurtowniach.

Firanki z tiulu

Firanki bawełniane powinniśmy moczyć przez min. godz., a następnie wygnieść, odcisnąć i włożyć do gorącej wody. Nasypać dobry proszek do prania (polecam Persil) i prać w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Tiulowe firanki powinno się płukać w zimnej wodzie. Przy się nam także krochmal, który użyjemy przed suszeniem.

Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki

Przy praniu firanek kieruję się zasadą – szybko i dokładnie. Jeżeli artykuły chemiczne nie przynoszą zadowalających efektów, staram się polegać na „babcinych” sposobach na białe firanki. Pewnie wiecie, że wybielające właściwości ma soda oczyszczona. Przygotowując pranie do pralki, warto wrzucić do niej oprócz proszku również odrobinę sody. Gdy firanki są szare i przesiąknięte dymem, możemy spróbować namoczyć je przed praniem w dobrym płynie do mycia naczyń. Kolejne pranie firan dobrze jest zrobić w specjalnej soli. Dobrym środkiem piorącym do tkanin delikatnych są płatki mydlane.

I na koniec>>>Aby firanki były sztywne, możemy wypłukać je w soli i occie. Wodę z solą warto użyć zamiast płynu antystatycznego. Moja babcia suszy firanki na ręcznikach, co sprawia, że nie musi ich w ogóle prasować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *