Wędzone ryby na ciepło

Węgorz, śledź, łosoś, makrela, halibut – to tylko niektóre ryby, które po uwędzeniu dobrze smakują i uzupełniają codzienne dietę w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wspomagające pracę układu nerwowego i obniżające poziom cholesterolu we krwi. Mięso ryby uwędzonej na gorąco jest soczyste i delikatne, ma wyjątkowy aromat i smak. Ustalając menu naszej restauracji, weźmy pod uwagę świeże oraz wędzone ryby. Mogą figurować w jadłospisie jako przekąski, dodatki do dania głównego oraz składniki sałaty. Jako danie najlepiej podawać je na ciepło, np. łososia norweskiego –  uwielbianego przez wielu Polaków.

Przygotowanie ryby do uwędzenia
W zależności od ilości soli, przypraw, rodzaju ryby i użytego drewna, możemy uzyskać różny smak i aromat uwędzonej ryby. Aby potrawa smakowała wszystkim, warto wziąć pod uwagę kilka zasad. Po pierwsze: kupujemy tylko świeże ryby ze sprawdzonych miejsc. Z pewnością unikamy ryb sprzedawanych na targach w foliowanych opakowaniach.wędzone-ryby Jeżeli kupujemy świeże ryby w hurtowni, dowiedźmy się ile czasu były przechowywane. Najlepiej kupujmy bezpośrednio od hodowcy, wówczas mamy gwarancję, że ryby są świeże i gotowe do uwędzenia. Po drugie: rybę należy dokładnie wypatroszyć i umyć pod bieżącą wodą. Następnie  moczymy ją w solance (woda, sól i cukier) przez około 30 minut – jeżeli jest to mała ryba lub około kilku godzin – jeżeli są to duże sztuki. Po trzecie: wyciągamy ryby z solanki i osuszamy papierowym ręcznikiem.W takiej postaci nasza zdobycz jest gotowana do wędzenia.

Wędzenie ryby na gorąco
wedzone-makrelePodczas wędzenia ryba zostaje poddana działaniu dymu, który powstaje w wyniku spalania drewna bez kory z drzew iglastych i owocowych. Osobiście polecam drewno z jabłoni lub gruszy. Niewątpliwie rodzaj drewna ma ogromny wpływ na zapach i kolor wędzonej ryby. Na gorąco przygotowuje się najczęściej ryby słodkowodne w temperaturze do 90 stopni Celsjusza. Przez pierwsze 30 minut należy osuszać delikatnie rybę w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Przez następne dwie godziny powinniśmy podwyższać temperaturę i sprawdzać czy tłuszcz nie wytapia się w zbyt dużej ilości. Gorące ryby najlepiej smakują zaraz po uwędzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *