W świecie win musujących

Wino musujące gości w niektórych domach chociaż raz w roku – na Sylwestra. Zwykło się przyjmować, że na ostatnią noc w kalendarzu kupujemy szampana. Gdy wybierzemy się do sklepu i staniemy przed półką z alkoholami to zauważymy, że butelki prawdziwego  szampana stoją obok win musujących z całego świata, które są o wiele tańsze niż ów francuski trunek. Wybór wykwintnego alkoholu w dobrej cenie może przyprawić o zawrót głowy. Dziś podpowiadam jakie wino wybrać na Sylwestra.
Warto przyjrzeć się winom musującym produkowanym w różnych regionach na świecie.

Jako pierwszy – szampan – produkowany we Francji w słynnym regionie kraju zwanym Szampanią. Wino wytwarzane jest unikalną metodą szampańską, która polega na „bąbelkowaniu” białego wina w trakcie fermentacji. To naturalny sposób gazowania wina stosowany przez wiele renomowanych winnic we Francji.  W innych częściach kuli ziemskiej wino musujące powstaje metodą tradycyjną. Prawdziwy szampan z Francji kupimy już za około 70 złotych. To wino wytrawne, wysublimowane i delikatne w smaku.

biale_wino_musujace_szampan_wina_francuskie_szampan_moutard_champ_persin_cote_des_bar_chardonnay (źródło:smakwina.pl)

biale_wino_musujace_szampan_wina_francuskie_szampan_moutard_champ_persin_cote_des_bar_chardonnay (źródło:smak-wina.pl)

 

Jak drugi – włoskie prosecco – to białe wino musujące uwielbiane przez mieszkańców Italii za nutkę goryczy w smaku. Butelka wina kosztuje w Polsce około 20 złotych. Dostaniemy go w wersji extra-dry (wino słodkie), które jest o wiele smaczniejsze niż wytrawne (jak na mój gust).

valmarone-prosecco-wino (źródło:bdsklep.pl)

valmarone-prosecco-wino (źródło:bdsklep.pl)

Jako trzecie – hiszpańskie cava – to białe lub różowe wino dostępne w Polsce już za około 20 złotych. Cava to równie szlachetne wino musujące jak szampan. Ogromną zaletą tego wina jest to, że dostaniemy  w bardzo dobrej cenie. To prawdziwe wino musujące z Katalonii, które smakuje nawet lepiej niż francuski szampan. Dacie się skusić?

cava-hiszpańska (źródło:bdsklpe.pl)

cava-hiszpańska (źródło:bdsklep.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *