Szafran: najdroższa przyprawa na świecie

Już na dworze króla Salomona przyprawiano dania szafranem. To jedna z najstarszych, ale i najdroższych przypraw na świecie. Niektórzy uważają, że jest cenniejsza niż złoto. Uprawiana w Indiach i w Hiszpanii roślina z odmiany krokusa o nazwie Crocus dativus ma drogocenne żółte kwiaty. Aby uzyskać  50 dag przyprawy, należy zebrać ręcznie prawie milion krokusów. Słynny szafran z La Manchy (hiszpańskiego regionu uprawiającego krokusy) kosztuje nawet 95 euro za kg! Jej unikalny smak i wyjątkowy zapach doceniono w wielu kuchniach świata, szczególnie śródziemnomorskiej.

Szafran kilku kuchni świata

W kuchni staropolskiej szafran był dodawany do wypieków, aby ciasta miały unikalny, żółty kolor świadczący oczywiście o udanym przysmaku. Dziś szafran jest składnikiem dań kuchni Basenu Morza Śródziemnego. Słynna hiszpańska paella bez szafranu nie smakuje tak wyjątkowo. Włoskie risotto również! Nie wspomnę już o słynnej marsylskiej zupie. W kuchni arabskiej jest dodawany  do potraw z dodatkiem ryżu i chleba. Osobiście polecam zupę rybną z dodatkiem tego drogocennego zioła (przepis już niebawem).

Cenniejszy niż złoto

Mimo że cena szafranu jest dość wysoka, nie odstrasza ona kupujących. Tak naprawdę używa się niewiele przyprawy (wystarczy dwie nitki do ulubionego ryżu czy zupy, aby nadać smaku potrawie). Intensywny aromat i kolor sprawią, że danie uzyska nowy, lepszy smak. Nadmierna ilość tej przyprawy sprawi, że danie będzie gorzkie. I tak za 0,5 g szafranu należy zapłacić nawet 7 zł. U dostawców szafranu z Indii należy zapłacić nawet 33 zł za kg przyprawy.

Właściwości lecznicze

Polecam dodawać szafran do ryżu i innych produktów spożywczych nie tylko ze względu na jego zapach i kolor. W szafranie bowiem znajdują się składniki, które wpływają na układ nerwowy. Szafran wpływa na zwiększenie w organizmie poziomu hormonów szczęścia i poprawę nastroju. Badania nad tym ziołem leczniczym dowiodły, że szafran może być lekiem antydepresyjnym, ma działanie antyrakowe i przeciwbakteryjne. Nie bez znaczenia w końcu szafranem leczyli buddyjscy mnisi – najstarsi lekarze na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *