syrop klonowy – dlaczego warto go mieć?

Doskonały zamiennik miodu oraz cukru. Nieodłączny składnik naleśników, deserów, lodów, ale także herbaty i napojów. Płynny, gęsty i złocisty, nazywany przez wielu kanadyjskim złotem, jest coraz chętniej stosowany w polskich kuchniach. Jego cena już tak nie przeraża, jak kilkanaście lat temu i dostępność nie jest trudna, bo syrop klonowy możemy kupić w każdej hurtowni artykułów spożywczych oraz w wielu marketach. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? I dlaczego warto wprowadzić do swojego menu syrop klonowy? O tym dziś.

Syrop klonowy – właściwości

W syropie klonowym oprócz cukru znajdują się również składniki mineralne, takie jak: cynk, potas, żelazo, mangan oraz niektóre witaminy z grupy B. W tym złocistym płynie jest kopalnia przeciwutleniaczy – aż 54 polifenoli, które pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym oraz mają działanie przeciwzapalne, przeciwirusowe i przeciwbakteryjne. Co ciekawe, syrop klonowy stymuluje wytwarzanie insuliny przez trzustk,  może być stosowany niekiedy do walki z zespołem metabolicznym i cukrzycą typu 2.  Wiele badań naukowych dowodzi, że syrop klonowy jest dobry dla serca ze względu na dużą zawartość cynku i manganu. Ten zamiennik cukru może być używany jako probiotyk, gdyż korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową.

 

źródło: http://www.mnn.com/

źródło: http://www.mnn.com/

Syrop klonowy – zastosowanie w kuchni

Ogromne możliwości smakowe syropu z drzewa klonowego spowodowały, że może być wykorzystywany w wieloraki sposób. Dobrze smakuje jako składnik pieczonych ciast i babeczek. Stanowi wyborny duet z naleśnikami, goframi i lodami. Może być także substancją słodzącą do kawy, wody lub drinków. Warto wiedzieć, że wystarczy ¾ miarki syropu klonowego zamiast 1 miarki cukru.

źródło: https://authoritynutrition.com

źródło: https://authoritynutrition.com

Syrop klonowy – gdzie kupić?

W sklepach można znaleźć syrop klonowy jaśniejszy i ciemniejszy. Im bardziej intensywna barwa, tym mocniej zaszedł proces karmelizacji cukru w trakcie odparowywania syropu. Warto kupować te syropy, które mają jaśniejszy odcień, gdyż mają one delikatny smak. Charakterystyczny „przypalony” aromat mają te o ciemniejszym odcieniu.  Produkcja syropu do dziś jest całkowicie naturalna, tzn. bez udziału konserwantów i zagęszczaczy. Jeżeli takowe widnieją na etykiecie, to oznacza, że syrop mógł być rozcieńczany. Lepiej więc więcej zapłacić i mieć w swojej kuchni prawdziwy syrop klonowy niż jego chemiczną „podróbkę”. Za butelkę 250 ml syropu trzeba zapłacić około 24 złotych. Oczywiście wszystko zależy od sklepu i rodzaju syropu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *