Świat win portugalskich

Portugalskie trunki są znane w Polsce za sprawą największego marketu spożywczego. Mam oczywiście na myśli Biedronkę, która importuje tanie wina z Półwyspu Iberyjskiego. Ceny win są zaskakująco niskie (średnia cena to 15 złotych). W ofercie supermarketu znajdziemy kilka win dobrej jakości, które mogę polecić z czystym sumieniem, m,in.: Vallado, João Portugal Ramos, Quinta de la Rosa czy Esporão.

malsavia wino wino portoU Portugalii największym uznaniem cieszą się czerwone wina stołowe, porto i madera. Wina porto mają głęboką i czerwoną barwę oraz aromat dojrzałych owoców. Idealnie komponują się z czerwonym mięsem. Jest to wzmacniane wino, które swoje początki ma w mieście Vila Nova de Gaia. Łączy w sobie aromat korzenny oraz smak dębu. Wino porto słodkie można podawać do deserów.

Wino madera jest produkowane w Portugalii od ponad 300 lat na wyspie Madera. Cztery tradycyjne szczepy winorośli to: malmsey, bual, serial oraz verdelho, które różnią się smakiem i zapachem. Mocno aromatyczne i półsłodkie wino pochodzi ze szczepu bual, natomiast ostry zapach i smak ma wino serial. Lekko kwaskowaty posmak reprezentuje trunek verdelho. Malvasia to winorośl, z której produkowane jest najsłodsze wino portugalskie. Według mnie najlepsze wino deserowe jakie piłam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *