Świat win musujących

Sylwester nadchodzi wielkimi krokami, a ja przeglądam ofertę win musujących pewnej hurtowni spożywczej. Gdy zbliża się zakończenie roku zastanawiamy się jakim alkoholem przywitać kolejny rok. Najbardziej popularnym trunkiem jest oczywiście szampan – uznawany przez koneserów alkoholu za rodzaj wina musującego. Powstaje zatem pytanie czym różni się tradycyjne wino musujące od szampana? 

Szampan to wyjątkowo szlachetne wino musujące, produkowane w regionie Francji bez sztucznego nasycenia alkoholu dwutlenkiem węgla w przeciwieństwie do win musujących, które zawierają wysokie stężenie dwutlenku węgla, wytwarzanego w procesie fermentacji. Prawdziwy szampan zostaje zrobiony tylko z trzech szczepów winogron: pinot noir, pinot meunier oraz chardonnay, które zostają poddane wysublimowanej obróbce. Wino musujące natomiast ulega tradycyjnej fermentacji.szampan

Na rynku kupimy wiele szampanów, które są niegodne swej nazwy. Prawdziwie dobremu alkoholowi powstającemu w Szampanii tak naprawdę ciężko dorównać. Szampan jest tylko jeden, wiele zamienników nie dorównujemy jemu w najmniejszym stopniu. Minusem jest jednak jego cena, bo za dobry szampan trzeba zapłacić nawet 200 zł. Warto zatem poszukać tanich zamienników w hurtowniach spożywczych. Ceny alkoholi w Makro w okresie świątecznym są bardzo korzystne dla konsumentów win musujących. W ofercie znajdziemy trunki wysokiej jakości, za które zapłacimy do 60 złotych.

Tanim i sprawdzonym zamiennikiem szampana jest wino musujące hiszpańskie, Jané Venura, Cava Reserva Brut Nature, które kupimy za około 50 złotych. Antoine Barrier, Crémant de Bourgogne – to kolejna propozycja ze świata win musujących przypominająca szampana. Za butelkę francuskiego trunku zapłacimy około 30 złotych. Wino posiada smak jabłkowo-cytrusowy. Ceny win włoskich również zachęcają do zakupu. W Makro kupimy Gancia, Prosecco Brut za około 30 złotych.

Wysokiej jakości wino musujące powinno być wytrawne. Na noc sylwestrową nie polecam tanich zamienników szampana, które kupimy za około 10-20 złotych. W końcu bąbelki unoszą nas nad ziemną i wprawiają w stan euforii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *