Świat win mołdawskich

Wino to mój ulubiony alkohol, bo jak napisał niegdyś Plutarch to „najpotężniejszy spośród wszystkich napojów, najsmaczniejszy pośród lekarstw i najprzyjemniejszy spośród potraw”. O znaczeniu wina w kuchni włoskiej pisałam kilka miesięcy temu (patrz: W świecie włoskiego wina). Dzięki wakacyjnym wojażom na Bałkany, miałam okazję spróbować tego gronowego trunku prosto z mołdawskiej winnicy. W Polsce wina z Mołdawii są coraz bardziej popularne ze względu na korzystną cenę oraz wyjątkowy smak.

Od winnicy do piwnicy…
ceny-win-w-winnicachMołdawia jest znana w całej Europie z produkcji najlepszego wina musującego. Będąc w tym kraju przez kilka dni, nie mogłam zapomnieć o skosztowaniu tutejszych trunków. W Mołdawii produkuje się kilkadziesiąt win i szampanów. Znajdują się tam specjalne trasy turystyczne prowadzące od wiejskiego gospodarstwa trudniącego się produkcją wina po piwnice, zlokalizowane w takich miejscach jak: Cricova, Romanesti i Lion-Gri.

Niedaleko Orheiul Vechi miałam okazję zwiedzać wytwórnię wina białego i czerwonego. W pobliżu były słynne piwnice wapienne, w których wina leżakują przez wiele lat, aż nabiorą wyjątkowej barwy i aromatu. W Mołdawii zostałam przyjęta miło i gościnnie. Na winnym szlaku miałam okazję spróbować kilka rodzajów wina. Kupiłam nawet jedną butelkę wina rocznikowego z 20-letnim stażem!

Tanie wino jest zawsze dobre… bo jest tanie.. I DOBRE
winoCeny win mołdawskich w sklepach w Polsce są bardzo przystępne. Za butelkę mojego ulubionego półsłodkiego wina czerwonego (Dusza Mnicha) można zapłacić mniej niż 20 zł. Ponadto w wielu hurtowniach spożywczych, m.in. Makro można kupić najlepsze wina, wśród których są nowości rodem z Mołdawii. Ceny alkoholi w Makro są dopasowane do potrzeb dużych restauracji, jak i indywidualnych konsumentów.

Wśród win stołowych czerwonych warto wybrać następujące rodzaje: Kagor, Stary Mnich, Kadarka, Wielki Starzec, Cabarnet, Isabella, Merlot i Pinot. Jeżeli chodzi o wina białe stołowe, osobiście polecam butelkę dobrego trunku Muscat Amador. To lekki półsłodki alkohol, który świetnie pasuje do lekkich przekąsek. Decydując się na wino różowe mołdawskie, weźmy pod uwagę Coral.

Zachęcam do kosztowania gronowych alkoholi, nie tylko ze względu na przystępne ceny win. Bo w dobrym winie tkwi sztuka zawierania przyjaźni…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *