Sery pleśniowe – na zdrowie?

Ostatnio polubiłam sery pleśniowe, dlatego postanowiłam napisać o tych produktach spożywczych nieco więcej. W naszym kraju sery z pleśnią są kojarzone z Francją i podawane jako przystawka w gastronomii lub dodatek do wina. W wielu restauracjach sery są dodatkiem do sałatek, pizzy i makaronów. Najbardziej popularny ser pleśniowy to camemberta i brie.

Od brie do munster
We Francji produkowane jest kilkaset gatunków serów z mleka krowiego oraz koziego. Każdy produkt spożywczy smakuje nieco inaczej. serW zależności od rodzaju, sery mogą być porośnięte białą, zieloną i niebieską pleśnią. Wszystkie artykuły wytwarzane są z podpuszczki i mleka. Najbardziej znane sery pleśniowe w Polsce to:

– brie – rodzaj sera powstającego z mleka krowiego, który posiada delikatny zapach pleśni i dymu;
– roquefort – ser owczy o ostrym smaku i niebieskiej barwie, to jeden z najstarszych gatunków sera w Europie, był ceniony przez starożytnych Rzymian;
– camembert – bardzo miękki ser podpuszczkowy, produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego o charakterystycznej białej pleśni;
– gorgonzola – rodzaj sera podpuszczkowego o niebieskiej barwie;
– munster – ser produkowany z mleka krowiego o kwaskowatym smaku.

W pleśni siła i zdrowie
ser-pleśniowySery pleśniowe są cennym źródłem wapnia i fosforu, które wpływają na budowę mocnych kości. Są elementarnym składnikiem diety mieszkańców krajów w basenie Morza Śródziemnego. Już od najmłodszych lat sery pleśniowe są podawane małym dzieciom.

Białe krążki serowe zawierają wiele witamin z grupy B, witaminę D, E oraz K. Wszystkie gatunki serów zawierają wiele potasu i sodu – pierwiastków odpowiedzialnych za wiele procesów życiowych.

Uwaga: sery pleśniowe są niebezpieczne dla kobiet w ciąży ze względu na zawartość tyraminy. Bakterie zawarte w tych artykułach spożywczych mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *