Rodzaje i ceny ryżu w sklepach

Ryż jest podstawowym składnikiem potraw połowy ludzkości oraz jednym z najczęściej uprawianych zbóż na świecie. Kolebką ryżu były Indie oraz Chiny, a w Europie pojawił się dzięki Aleksandrowi Wielkiemu. Obecnie ryż jest podstawą wielu potraw, m.in.: gołąbków, risotto, sushi oraz stanowi dodatek do zup i mięs. Ze względu na długość ziaren można wyróżnić trzy odmiany tego zboża: krótko-, średnio- i długoziarniste. Ponadto każdy typ ryżu pasuje do innej potrawy. W sklepach kupimy ryż: paraboiled, arborio, basmati, dziki, kleisty i jaśminowy.

Podział ryżu ze względu na długość ziarna

  • potrawa-z-ryżuRyż krótkoziarnisty – jest najbardziej popularny w Azji. Nadaje się do hiszpańskiej paelli, włoskiego risotto i japońskiego sushi. Ziarna ryżu mają długość około 5 mm i są okrągłe.
  • Ryż średnioziarnisty – najlepiej pasuje do deserów, np. puddingów, jest kleisty. Ziarna ryżu mają długość około 6 mm.
  • Ryż długoziarnisty – jest najbardziej popularnym typem ryżu w kuchni, ponieważ jest czysty i łuskany. Nadaje się jako dodatek do zup i farszów.

Szczegółowy podział ryżu

  • ryżRyż basmati – jest to rodzaj ryżu uprawiany w Indiach o długich brązowych lub białych ziarnach. Świetnie nadaje się do ryb, sałatek i owoców morza. Posiada delikatny smak. W Polsce ryż basmati jest dostępny w sklepach w cenie około 6 zł za opakowanie (cena ryżu Uncle Bens 2×125 g).
  • Ryż jaśminowy – jest to typ ryżu uprawiany w Tajlandii o długich ziarnach. Pasuje do warzyw, sałatek, ryb i deserów. Posiada kwiatowy zapach i lekko słodki smak. Cena produktu spożywczego wynosi około 6 zł za opakowanie (Kupiec 4×100 g).
  • Ryż paraboiled – jest to rodzaj ryżu białego długoziarnistego o charakterystycznym słonawym smaku. Został poddany działaniu pary wodnej w celu wtłoczenia do środka ziarna jak najwięcej witamin i składników odżywczych. Nadaje się do sałatek, ma delikatnie słonawy smak. Cena tego rodzaju artykułów spożywczych wynosi około 5 zł (BRITTA 4×100 g).
  • uprawa-ryżuRyż arborio – to rodzaj włoskiego ryżu, który jest używany do przyrządzania risotto o okrągłych ziarnach. Jest kleisty i ma słonawy smak. Bardzo dobrze smakuje z białymi winem, owocami morza i niektórymi warzywami. Cena ryżu do risotto wynosi około 5 zł (Kupiec, 400 g).
  • Ryż dziki – jest to odmiana ryżu czarnego, który rośnie w Ameryce Północnej o orzechowym smaku. Nadaje się do potraw mięsnych i rybnych. Czas gotowania ryżu czarnego jest bardzo długi. Ryż jest bogaty w substancje mineralne i witaminy. Produkt spożywczy tego rodzaju kosztuje około 15 zł (Kupiec 2×100 g).
  • ryż-dzikiRyż brązowy – jest najzdrowszym rodzajem ryżu, ponieważ zawiera dużo witamin, żelaza, wapnia i białka. Nadaje się do faszerowania potraw pieczonych, drobiu oraz mięs. Cena ryżu brązowego wynosi około 3 zł (Kupiec, 4 x100g).
  • Ryż kleisty – jest podstawowym składnikiem sushi o krótkich ziarnach. Po ugotowaniu ziarna się kleją i mają słodkawy smak. Cena ryżu do sushi to wynosi od 10 zł do 20 zł w zależności od producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *