Przyrządzamy wigilijną rybę

W moim rodzinnym domu od kilku pokoleń przyrządza się karpia na Wigilię. Karp nie należy do szlachetnych ryb, w wielu krajach nie jest nawet spożywany. W Polsce nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez jego smaku. Podstawą dobrego karpia jest odpowiednio przygotowana marynata, w której ryba pozostaje przez kilkanaście godzin. Podczas zakupu ryby również trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dowiedź się jak obchodzić się z wigilijną rybą krok po kroku.

Kupujemy świeże ryby
Zaopatruję się w świeże ryby u sprawdzonych hodowców. Jeżeli nie znam pochodzenia karpia, pytam o to sprzedawcę. Wyobraźcie sobie, że do naszego kraju sprowadzane są również karpie z Chin. Najlepiej kupować karpia żywego, powinien pływać w wodzie pionowo i nie być w żaden sposób okaleczony. Jeżeli ryba jest nieświeża lub ścięta, z pewnością będzie opadać na dno.świeza-ryba

Patroszenie ryby
Świeżą rybę możemy zabić własnoręcznie lub poprosić o to sprzedawcę. Następnie czeka nas proces wypatroszenia. Rybę skrobie się zawsze od ogona do głowy i czyści z łusek. W tym celu warto zaopatrzyć się w ostrą skrobaczkę. Kolejnym krokiem jest wypłukanie karpia w czystej wodzie. Świeżej rybie obcinamy płetwy i głowę, a następnie kroimy nożem na dzwonki. Jeżeli mamy zamiar przyrządzić całego karpia w galarecie usuwamy jedynie skrzela i oczy. Gdy uszkodzimy pęcherz żółciowy ryby, warto przepłukać ponownie , aby pozbyć się goryczy.

Marynata karpia
karpieKażdy dzwonek nacieramy sokiem z cytryny i odrobiną soli. Poszczególnie części ryby układamy do miski. Wrzucamy cytrynę pokrojoną w plastry, cebulę oraz czosnek. Warto dodać suszony majeranek, który „wyciągnie” z ryby zapach mułu. Wszystko zalewamy mlekiem i odstawiamy minimum na 8 godzin w chłodne miejsce.

Smażenie ryby
Po upływie kilkunastu godzin wyciągamy rybę z marynaty, osuszamy ręcznikiem i skrapiamy sokiem z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem. Wilgotną rybę obtaczamy w mące, jajku i bułce, a następnie smażymy przez kilkanaście minut (do 20 minut na średnim ogniu). Karp dobrze smakuje przygotowany na maśle lub oleju roślinnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *