Patelnie do zadań specjalnych

Patelnia to najważniejsze akcesorium w każdej kuchni, ponieważ ze smażeniem mamy do czynienia niemal codzienne. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju sprzęty gastronomiczne biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, ilość powłok oraz technologię. Do wyboru mamy patelnie w cenie  od około 30 złotych do tysiąca złotych. Jakie akcesoria do smażenia będę najlepsze do domowych potrzeb? Jakie patelnie oferują producenci sprzętu gastronomicznego?

Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić kilka rodzajów patelni do zadań specjalnych. Najbardziej popularne wśród pracowników małej gastronomii są klasyczne patelnie do smażenia naleśników. Poznamy je po płaskiej i nieco płytkiej powierzchni oraz mocnej powłoce, najczęściej teflonowej. Wielu producentów do patelni dołącza szpatułkę do rozprowadzania ciasta na powierzchni tego akcesorium. Równie pożyteczne i znajdujące częste zastosowanie w wielu domach są patelnie do jajek. Posiadają typowe otwory wyprofilowane na zawartość płynów. Idealnie nadają się do przygotowywania jajek sadzonych.

patelnia-tefal-gastronomie-hotele-pl

Do zdrowego przygotowywania mięsa świetnie nadają się patelnie grillowe. Takie urządzenie gastronomiczne nadaje się do duszenia kurczaka, żeberek, schabu oraz warzyw. Mniej znane w polskiej gastronomii są patelnie szkockie, tj. przeznaczone do smażenia racuchów. Posiadają charakterystyczne wgłębienia pozwalające na smażenie również niewielkich placków, oraz naleśników. Do przygotowania ryby w postaci beztłuszczowej również możemy zakupić specjalną patelnię. Wyposażona jest w głębokie dno w kształcie ryby.patelnia-gastronomie-hotele-pl

Ogromne znaczenie ma również materiał, z którego wykonana została patelnia do zadań specjalnych. Producenci wykonują akcesoria do przygotowywania potraw ze stali, tytanu, aluminium, miedzi i żeliwa. Równie ważna jest powłoka teflonowa pozwalająca na smażenie bez użycia tłuszczu. Ostatnio coraz popularniejsze są patelnie ceramiczne, które równomiernie się rozgrzewają. O dobrej jakości patelni decyduje marka i producent. Z niższej półki cenowej (od 30 do 100 złotych) kupimy sprzęt marki Beko, Olkusz, Fagor oraz Tefal. Wysokiej jakości patelnie kosztują nawet powyżej 200 złotych, tj. Fissler oraz Anolon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *