Nowoczesna patelnia: jak wybrać tę najlepszą?

Bez smażenia ani rusz. Codzienne przygotowanie posiłków nie odbędzie się zatem bez patelni. Jak wybrać tę idealną? Jakim kryterium sugerować się podczas zakupu? Czy ważny jest producent akcesorium do kuchni? Poniżej kilka praktycznych porad, które powstały w wyniku mojego doświadczenia i testowania różnego rodzaju sprzętu gastronomicznego.

 Patelnia klasyczna

Choć na rynku gastronomicznym znajdziecie kilka rodzajów patelni: do naleśników, do jajek, do panacake, do grillowania i tzw. wok, to modele klasyczne potrzebne są w każdej kuchni. Okrągłe, o płaszczonym dnie i dość płytkich brzegach  zadowolą każdą panią domu. Na takiej patelni możecie śmiało przygotowywać kotlety, smażyć jajka i racuchy. Nie ma znaczenia jej średnica, ważne jest to, by była wykonana z materiału, który dłużej trzyma ciepło i można na niej smażyć jeszcze przez kilka minut po wyłączeniu palnika.

Patelnia dla rodziny i dla singla

Kupując patelnię, weźcie pod uwagę, czy ma służyć dużej rodzinie czy jednej osobie. Te 12-20 cm są niewielkie i świetnie sprawdzają się w przypadku jednej osoby. Patelnie od 20 do 26 cm to dobre rozwiązanie dla rodziny.

Teflonowa czy ceramiczna?

Stojąc przed zakupem patelni macie do wyboru bogaty asortyment. Najlepszym tworzywem pokrywającym naczynie jest teflon. Ważne! Najbardziej wytrzymałe są patelnie trójwarstwowe. Mają one różną grubość. Polecam te o grubości 40 mikronów. Ostatnio coraz popularniejsze są akcesoria ceramiczne, głównie dlatego, że są odporne na zarysowania i równomiernie się rozgrzewają.

Żaroodporna rączka

To element dość często bagatelizowany podczas zakupu patelni. A przecież można wybrać takie akcesorium, które bez problemu możemy trzymać podczas smażenia bez używania rękawic i ręczników. Zdecydowanie należy unikać uchwytów z plastiku, które mają dość często te najtańsze patelnie. Najlepsze będą te patelnie, które mają uchwyt stalowy, aluminiowy i fenolowy.

Równie ważna jest cena artykuły kuchennego. Im porządniejszym materiał, tym droższa patelnia. Nie zawsze jednak te najdroższe będą dobrej jakości. Najtańsze będą te wykonane z aluminium (zdecydowanie odradzam) oraz z ceramiki. Najwięcej kosztują te z tytanu (nawet 400 zł). W rozsądnej cenie kupicie patelnie teflonowe (już za około 120 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *