Nasiona CHIA – świetny dodatek do porannego śniadania

Słyszeliście już o nasionach CHIA? Ostatnio coraz więcej mówi się o ich dobroczynnym działaniu. Dlaczego? Bo posiadają ogromne właściwości zdrowotne i zawierają moc kwasów omega 3, których w diecie Polaków wciąż za mało i to z prostej przyczyny – jemy niewiele ryb. Co więcej – nasiona CHIA mają więcej kwasów niż łosoś norweski, uchodzący przecież za największe źródło tych cennych składników odżywczych. Ale to nie tylko jedyne właściwości nasion CHIA. O tym więcej w dzisiejszym poście.

Lecznicza moc małych nasionek

Nasiona CHIA, czyli małe czarne ziarenka szałwi hiszpańskiej to prawdziwe odkrycie ostatnich lat. Z języka starożytnego słowo „chia” oznacza siłę, zatem tym niewielkim nasionkom przepisywane są od wieków znaczące właściwości. Bowiem zawierają nie tylko wspomniane wcześniej kwasy omega 3, ale także błonnik, białko, tłuszcze, wapń oraz magnez. CHIA są także źródłem witamin i przeciwutleniaczy. Są świetnym składnikiem diet odchudzających, bo w połączeniu z wodą dają uczucie sytości w żołądku. Zawarte w nasionach kwasy omega 3 mają duże znaczenie w profilaktyce chorób serca i nadciśnienia tętniczego.  A duża ilość błonnika wpływa na regulowanie rytmu wypróżnień.

Jak jeść CHIA?

Nasiona CHIA polecam wszystkim dodawać do musli, jogurtów oraz sałatek. Niektórzy dodają te cudowne ziarenka do zup i kremów. Warto także zakupić olej z nasion CHIA, który dobrze się sprawdza jako dodatek do sałatek. Uwaga! Tego typu olej nie daje się do smażenie. Dobroczynne tłuszcze szybko stracą swoje pozytywne właściwości pod wpływem temperatury. Świetnie smakują także jako dodatek do wypieków oraz składnik domowych puddingów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *