Na co zwrócić uwagę podczas zakupu krewetek?

Krewetki są naprawdę smaczne i zdrowe pod warunkiem, że są ŚWIEŻE. Do Polski owoce morza sprowadzane są od największych eksporterów krewetek na świecie (Tajlandia i Japonia). Podczas zakupu tych rarytasów trzeba być czujnym i naprawdę ostrożnym. Wiele owoców morza dostępnych w sklepach spożytych i supermarketach leżakuje miesiącami na półkach (szczególnie te mrożone). Poniżej krótki poradnik zakupoholiczki krewetek.

Gdy kupujemy krewetki mrożone

krewetki koktajlowe (źródło:pinterest)

krewetki koktajlowe (źródło:pinterest)

Podobnie jak w przypadku ryb, krewetki mrożone rozpoznaje się po glazurze, czyli warstwie lodu pokrywającej owoce morza. Nie jest tajemnicą, że im więcej lodu, więcej zapłacimy za produkt spożywczy. W efekcie dodatkowo płacimy za lód. Po co przepłacać? Poza tym zbyt duża warstwa lodu może świadczyć o niewłaściwych warunkach przechowywania krewetek. Wybierajmy zawsze krewetki, które przechowywane są w opakowaniach próżniowych. Kierujmy się także producentem oraz sposobem dostawy. Takie informacje znajdują się na każdym opakowaniu (zazwyczaj opisane niewielkim drukiem). Zaufane źródło połowu krewetek i producent jest gwarancją naszego zdrowia. Godne polecenia owoce morza znajdziecie w sieci hurtowni Makro Cash & Carry. Tutaj zaopatrują się restauracje z całej Polski.

Gdy kupujemy krewetki świeże

Osobiście polecam tylko krewetki świeże (mrożone nie mają tego smaku i aromatu). Gdy kupujemy tego rodzaju produkty zachowajmy ostrożność. Przyjrzyjmy się naszej krewetce: pancerz powinien być błyszczący, oczy przejrzyste, mięso jędrne, nienaruszone i sprężyste w dotyku. Równie istotny jest zapach: jeżeli jest zbliżony do zapachu morza i wodorostów, to możemy być pewni, że owoce morza są świeże. Gdy obecne jest powonienie, które drażni nasz nos, to warto zrezygnować z zakupu. Najlepiej kupować je nieobrane i w całości. Uwaga! Po głowie krewetki można poznać, czy jest zepsuta czy nie. Czarny jej kolor świadczy o toksyczności krewetki. Świeże krewetki możemy przechowywać w lodówce przez dwa dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *