Mrożonki – jak je kupować?

Polacy uwielbiają jeść mrożonki – szczególnie w okresie zimowo-wiosennym, kiedy brakuje polskich świeżych warzyw i owoców. Ponadto kupujemy gotowe pyzy, kopytka i pierogi oraz wybieramy mrożone ryby zamiast świeżych. W wielu chłodniach supermarketów znajdziemy różnego rodzaju mieszanki warzyw i owoców. Popularne warzywa na patelnie lub gotowe zupy, pizze, frytki i paluszki rybne – to tylko niektóre produkty spożywcze, które kupujemy w okresie jesienno-zimowym. Niestety, w wielu mrożonkach witamin i owoców tyle co kot napłakał. Jak ocenić jakość mrożonek w sklepie?

mrożone-ryby-gastronomie-hotele-plPo pierwsze sprawdźmy – jaka temperatura panuje w chłodni sklepu, powinno to być -18 stopni Celsjusza. Weryfikujmy czystość lodówek i zamrażarek, w których znajdują się mrożone ryby. Po drugie, opakowanie z mrożonkami powinno być szczelnie zamknięte. Niektóre torebki foliowe są nadszarpnięte – takie produkty odradzam! O wiele lepszym rozwiązaniem są opakowania papierowe, w które pakuje się np. szpinak. Czasami niektóre mrożonki, np. pierogi są popękane i wypada z nich farsz, a truskawki ciekną, to oznacza, że są niesmaczne i zwietrzałe i niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli kupujemy coś mrożonego, warto sięgnąć na sam dół chłodni. Następnie przenosimy je do domu w specjalnych hermetycznie zamkniętych torebkach.

Najlepsze będą mrożonki sotte, które przechowuje się w temperaturze -20 stopni Celsjusza w niektórych hurtowniach spożywczych lub przygotujemy je samodzielnie w domu. Owoce warto starannie przebrać, umyć, posypać cukrem i ułożyć w pojemniku. Tak przechowywane produkty spożywcze zachowują niektóre właściwości, mają w sobie witaminy i sole mineralne.

mrozone-owoce-gastronomie-hotele-plPodobno warzywa, które są dostępne wczesną wiosną mają mniej wartości odżywczych niż mrożonki. Nowalijki cieszą tylko oczy, a mrożone produkty spożywcze są zdrowe. Niestety nie wszystkie – przykładowe zapiekanki, pizze i dania chińskie mogą zawierać wiele konserwantów. Nie powinny być one bazą codziennych posiłków.

Największy asortyment mrożonek dostępny jest w hurtowni spożywczej Makro Cash&Carry. Do kupienia produkty znanych marek: Lisner, Komer-Mag, Koral, Seko, Almar oraz Pudliszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *