Konserwy rybne źródłem kwasów omega

W zdrowej diecie nie powinniśmy zapomnieć o rybach, które dostarczają nam wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie (A, D i E). Ryby powinny znaleźć się na talerzu przynajmniej 2-3 razy w ciągu tygodnia. Osobiście uwielbiam ryby wędzone i ryby świeże, zwłaszcza łososia norweskiego i pstrąga – przygotowane na parze lun pieczone w folii. W takiej postaci zachowują wiele cennych składników odżywczych. Jeżeli nasz budżet nie pozwala nam na co tygodniowy zakup świeżych ryb, warto sięgnąć po przetwory gotowe, takie jak konserwy rybne.

Popularność konserwowej puszki rośnie
konserwy-rybne-gastronomie-hotele-plKonserwy rybne to produkty, które idealnie nadają się do szybkiego spożycia. Możemy wykorzystać je do przygotowania śniadania lub kolacji, zabrać ze sobą na długą wycieczkę lub do pracy. Z czasów dzieciństwa pamiętam konserwy rybne w oleju oraz w pomidorach. Na sklepowych półkach można było dostać również różnego rodzaju ryby w puszce, m.in. śledzie, makrele i sardynki.

Obecnie konserwy rybne cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów ze względu na cenę oraz wygoda z korzystania. Ponadto coraz więcej produktów spożywczych rybnych najwyżej jakości. Mięso znajdujące się puszce zawiera równie wiele cennych składników mineralnych i zdrowych tłuszczów wielonienasyconych jak świeże ryby. Bogaty wybór ryb w konserwach to kolejny powód rosnącej popularności puszkowatych przetworów.

Konserwowe ciekawostki
wędzone-ryby-gastronomie-hotele-plRyby w konserwach zawierają o wiele mniej konserwantów niż ryby sprzedawane w plastikowych opakowaniach. Przykładowa makrela przed zamknięciem w puszkę ulega hermetycznemu zamknięciu i poddana zostaje pasteryzacji.

Ponadto przeprowadzono w Polsce badania nad zawartością kwasów nienasyconych w konserwach rybnych. Okazało się, że ryby w puszkach stanowią dobre źródło kwasów omega-3 i korzystnie wpływają na zdrowie. Takie produkty rybne jak filety śledziowe w oleju zawierają wystarczającą ilość cennego kwasu linolowego, potrzebnego do codziennego funkcjonowania.

Wśród bogatego asortymentu konserw, na szczególną uwagę zasługuje także tuńczyk w sosie własnym, który zawiera wiele cennych dla zdrowia substancji. Pamiętajmy o tym, że jeśli preferujemy ryby w konserwach, wybierajmy zawsze te w sosie własnym, ponieważ zawierają mniej sodu. A kupując ryby wędzone, warto upewnić się, czy rzeczywiście uległy procesowi wędzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *