KOLOROWE TEKSTYLIA DO DOMU: NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĄ PODCZAS ZAKUPU DYWANU? CZĘŚĆ III.

Podczas zakupu dywanu, warto gdzieś z tyłu głowy mieć plan aranżacji pomieszczenia. Bardzo ważne znaczenie ma kolor ścian i mebli. Równie istotna jest barwa tekstyliów, tj. kap, firanek, zasłon. Wszystko powinno tworzyć aranżacyjną całość, utrzymaną w tej samej stylistyce. Wybierając dywan do domu, warto zdecydować się na model w kolorystyce dopełniające lub kontrastującą barwę obecną w pomieszczeniu. Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, jeżeli chodzi o położenie i miejsce przeznaczenia dywanu.

Oświetlenie

Jeżeli pokój położony jest od północnej strony lub dominuje w nim ciemna kolorystyka, zarówno mebli, jak i ścian, to bez dwóch zdań pasować będzie dywan w jasnych barwach, np. pastelowych. Ciemny dywan sprawi, że pomieszczenie, które i tak jest niedoświetlone światłem naturalnym, stanie się bardziej przytłaczające i niezbyt przyjemne dla oka ludzkiego. Jeżeli światło naturalne pada bezpośrednio na dywany, to możecie być pewni, że za kilka lat ich kolor ulegnie zmianie – niestety zpłowieje.

Meble

Jeżeli dywan chcemy położyć pod stołem w jadalni, warto wybrać model o niskim runie. Włosie i wzór powinny być również odporne na plamienie. Jeżeli pragniemy, by w jadalni zakrólował dywan w jasnej kolorystyce, to może lepiej będzie, gdy zastanowimy się nad modelem we wzory, szczególnie gdy często przyjmuje gości lub mamy małe dzieci. Na wzorzystych modelach będzie widać znacznie mniej wszystkie codzienne zabrudzenia. Warto sprawdzić ich poziom ścieralności. Dywany położne pod stołem i krzesłami mogą zostać szybko stare, zwłaszcza ich brzegi.

 Nie śpieszymy się z zakupem dywanu, rozważmy wszystkie opcje aranżacyjne. Spróbujmy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało pomieszczenie po położeniu dywanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *