KOLOROWE TEKSTYLIA DO DOMU: NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĄ PODCZAS ZAKUPU DYWANU? CZĘŚĆ II.

Kiedy wybieramy dywany do domu, zwykle zwracamy uwagę tylko na jego wygląd (kolor, kształt i wzór). Ale to nie wystarczy, by zakupić tekstylia, które posłużą na lata. Warto zawsze zajrzeć na drugą stronę dywanu i przeczytać dokładnie metkę. To na jej stronie napisane będzie – z jakiego materiału powstał dywan, jaka jest grubość runa i waga dywanu. Poniżej kolejne parametry dywanu, które należy wziąć pod uwagą podczas racjonalnego zakupu.

Waga dywanu

Niebagatelne znaczenie ma gramatura dywanu, na którą składa się grubość nitek, wysokość runa i rodzaj materiału. Ciężkie dywany są zwykle lepiej wykonane i posłużą na lata. Te lekkie sprawdzą się w pomieszczeniach, które są często uczęszczane i deptane. Te ważące więcej są najczyściejsze, zatem odznaczają się wysoką jakością.

Tkane ręcznie czy maszynowo

Również metoda tkania tekstyliów ma znaczenie. W wielu krajach Bliskiego Wschodu dywany po dziś dzień tkane są ręcznie i to są naprawdę wysokiej jakości materiały, które służą na dworze władców muzułmańskich i charakteryzują się wyjątkowym wzornictwem. Z pewnością są bardziej precyzyjne, dokładne, ale także niebywale drogie. Tkane maszynowo nie są złej jakości, ale warto przyjrzeć się im czujniejszym okien, czytając od deski do deski wszystkie informacje na metce.

Producenci dywanów

Wiele tekstyliów do domów znajdziecie w ofercie następujących producentów: Dywilan, Ostra, Syrena. Wissenbach, Arte Espina, Balta, Ikea, Line Design, Mexx i kilku innych. W zależności od rozmiarów i przede wszystkim rodzaju materiału, znajdziecie dywany o naprawdę różnych cenach. W wielu hurtowniach możecie kupić dywany już za kilkadziesiąt złotych, np. poliestrowe modele do łazienki dostaniecie już za około 40 zł za metr kwadratowy. Najdroższe są dywany orientalne, na które stać nielicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *