Jogurty i mleko

Mleko i jego przetwory to produkty spożywcze, odgrywające znaczącą rolę w budowie kości, zębów i przekazywaniu impulsów nerwowych. Sery, jogurty, mleko, śmietana, czyli inaczej nabiał, zawierają łatwo przyswajane białko, tłuszcze, witaminy, niezbędne do budowy każdej komórki organizmu. Niewątpliwie produkty mleczne powinny być podstawą żywienia każdej rodziny. Wiele osób znajdujących się w hurtowni spożywczej czy w sklepie, zastanawia się co wybrać? Jakie mleko będzie najlepsze dla naszego dziecka? Jakie jogurty na skuteczne odchudzanie?

UHT czy pasteryzowane
mleko-produkt-spozywczyNabiał zawiera najwięcej wapnia w poróżnianiu do innych artykułów spożywczych. Innym źródłem tego cennego składnika są orzechy, suszone owoce oraz produkty zbożowe. Najwięcej wapnia jest oczywiście w mleku, którego smak poznaliśmy już w dzieciństwie. Nie wszyscy mamy okazję zdobyć mleko prosto od krowy. Pozostają nam kupno produktu UHT oraz pasteryzowanego. Mleko UHT i pasteryzowane jest pozbawione drobnoustrojów chorobotwórczych i innych pożytecznych bakterii. To pierwsze ma długi termin ważności, przechowywać je można nawet 5 miesięcy, a pasteryzowane można magazynować w lodówce jedynie kilka dni.

Przy wyborze mleka kieruję się zwykle stopniem przetworzenia. Z reguły decyduję się na mleko pasteryzowane w jak najniższej temperaturze. Najczęściej produkt pochodzi z lokalnej mleczarni. Nie wiem czy wiecie, droga dostawy mleka również wpływa na jego smak. A Wy jakie mleko kupujecie?

Jogurty czy mleko na śniadanie?
smietana-kremowkaOstatnio dowiedziałam się, że jogurty są łatwiej przyswajalne niż mleko. Białko zawarte w jogurtach naturalnych jest 3 razy szybciej trawione przez organizm. Osobom, które się odchudzają polecam jedzenie jogurtów naturalnych, ponieważ regulują trawienie, zapobiegają wzdęciom i zaparciom.

Talerz mleka z płatkami możemy zamienić na kefir z otrębami i suszonymi owocami. Maślanka i kefir zawiera cztery razy mniej tłuszczów niż mleko. Odradzam jej spożywanie przy wrzodach żołądka. Osobiście uważam, że warto odstawić jogurty owocowe w kąt, ponieważ zawierają wiele cukrów i innych substancji słodzących. Owoców w nich tak naprawdę niewiele, więcej wzmacniaczy smaków i barwników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *