Jakie garnki są najlepsze do kuchni?

Bez względu na to czy jesteśmy kulinarnym guru czy amatorem gotowania, potrzebujemy garnków do naszej kuchni, na których możemy polegać. Na rynku jest wiele podróbek wyposażenia do gastronomii, wybór najlepszych kompletów garnków przyprawia o zawrót głowy. Wszystkim zależy na tym, aby potrawy przyrządzane na patelni smakowały, bo przecież nikt nie lubi przypalonego schabowego i łososia. Komplety garnków mogą być wykonane z różnych materiałów odpornych na wysoką temperaturę, m.in.: stal nierdzewna, aluminium, żeliwo, szkło, glina, ceramika i miedź.

Garnki ze stali nierdzewnej
garnki-olkuszWedług mnie najlepsze są akcesoria do kuchni ze stali nierdzewnej. Na rynku dostaniemy garnki, patelnie, czajniki, rondle i brytfanki wykonane ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej (18% chromu, 8% niklu). Są łatwe w utrzymaniu, czyszczeniu i odporne na deformację.  Nie poddają się działaniu substancji rżących, kwasów i zasad, doskonale sprawdzają się w gastronomii. Nadają się do mycia w zmywarce, przewodzą ciepło równomiernie i nie są toksyczne dla zdrowia. Komplet garnków ze stali nierdzewnej ma wielowarstwowe dno (zewnętrzne warstwa wykonana jest ze stali nierdzewnej, a wewnętrzna z aluminium lub miedzi).

Osobiście polecam garnki firmy Olkusz, które są emaliowane, posiadają pokrywę żaroodporną i prezentują się okazale. Komplet Glosa (trzy garnki: 16 cm, 18 cm, 20 cm wraz pokrywami szklanymi) kupimy za około 200 zł. Możemy je stosować na kuchenkach indukcyjnych, elektrycznych i gazowych. Garnki ze stali nierdzewnej idealnie komponują się z wyposażeniem gastronomii.

Garnki aluminiowe
garnki-aluminoweKomplety garnków wykonane z aluminium doskonale przewodzą ciepło. Ponadto rondle i brytfanki aluminiowe są lekkie i odporne na korozję. Podczas przyrządzania potraw w garnkach aluminiowych należy obchodzić się delikatnie i stosować wyłącznie drewniane akcesoria kuchenne. Garnki i patelnie łatwo wchodzą w reakcję z różnymi czynnikami, przez to tracą swój kolor i ulegają deformacji. Niektóre potrawy mogą mieć przez to metaliczny smak i zapach.

Na szczęście na rynku możemy również zakupić garnki z aluminium posiadające powłokę nieprzywierającą. Im grubsza powłoka i dno garnka aluminiowego, tym lepiej dla potrawy. Naczynia z aluminium nie nadają się do mycia w zmywarce.

Garnki żeliwne
garnki-żeliwneJeżeli przygotowujemy często potrawy smażone i pieczone, zakupmy również do kuchni garnki żeliwne. Doskonale sprawdzają się podczas przygotowywania potraw, które wymagają wolnego gotowania i bezpośredniego stawiania na stół, np.: danie kociołek 🙂

Żeliwo jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, przechowuje ciepło, jednak ulega korozji, jeżeli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Garnki wykonane z żeliwa są ciężkie i mogą pękać, jeżeli przypadkiem upadną nam na podłogę. Nie nadają się do gotowania produktów kwaśnych, ponieważ żeliwo wchodzi z nimi w reakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *