Jak kupować chleb? Cz. III

Kto pamięta zapach prawdziwego chleba pieczonego na naturalnym zakwasie w piecu? Pewnie tylko nieliczni, którzy mieli babci na wsi, trudniącą się tego rodzaju gastronomią. Dziś dobry chleb jest na wagę złota. Trzeba się bardzo utrudzić, aby znaleźć wartościowy wypiek na sklepowej półce. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując pieczywo? Dziś trzecia część artykułu z cyklu.

Tylko na zakwasie

Czy wiecie, że zakwas został wynaleziony jeszcze w starożytności i to przez Egipcjan? Był to najlepszy środek spulchniający ciasto. Zakwas zawiera bakterie produkujące kwas mlekowy i octowy, które m.in. zapobiegają wzdęciom i zaparciom oraz utrzymują optymalny skład mikroflory układu trawiennego. Do przygotowania zakwasu używa się żytniej mąki, ponieważ zawiera mniej glutenu niż mąką pszenna. Mieszanina mąki oraz wody pozwala na zachowanie świeżości wypieków i rozwojowi pleśni. Dlatego podczas zakupu należy koniecznie zwrócić uwagę, czy chleb został upieczony na naturalnym zakwasie. Chleb przygotowany na bazie drożdży nie jest zbyt korzystny dla zdrowia

Dietetyczne pieczywo

Chleb razowy nie zawsze jest dietetyczny. Chociaż na rynku znajdziemy różnego rodzaju pieczywo typu: fitness, fit, dietetyczne, etc, to te ciemne nie zawsze jest razowe. Ciemny kolor nie świadczy o zawartości błonnika! Koniecznie sprawdźcie skład chleba. Czasami niektóre ziarna, miód i rodzynki mogą wpływać na zabarwienie pieczywa. Kiedy chleb jest pełnoziarnisty? Tylko wtedy, gdy e składzie ma ziarna słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, otręby lub sezam oraz został upieczony na mące razowej. Nic poza tym!

Jak rozpoznać dobry chleb? Pieczywo żytnie powinno mieć zbitą strukturę. Dobre pieczywo nie będzie się kruszyło podczas krojenia. Chleb na naturalnym zakwasie będzie ciężki, twardy i będzie miał kwaskowaty smak oraz zapach. Taki chleb zachowa świeżość nawet przez tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *