Jagnięcina w kuchni polskiej

Baranina i jagnięcina – mięso, które wielu kojarzy się z ulubionym przysmakiem Janosika dziś wraca do łask. Co więcej – uważa się, że jest to mięso z górnej półki, rarytas w kuchni polskiej, ale również to idealny przysmak na uroczyste świąteczne śniadanie czy obiad. Dziś kilka słów o jagnięcinie, jej właściwościach i młodych owcach. 🙂

Co kryje jagnięcina?

źródło:pinterest

źródło:pinterest

To mięso pochodzące z młodych owiec, czyli zwierząt, które dożyły nie więcej niż 12 miesięcy. Jak każde mięso czerwone, jagnięcina zawiera wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, zatem nie powinna zbyt często gościć na talerzu osób chorujących na dolegliwości układu krwionośnego. Mięso te jest wyjątkowe w smaku, bardzo delikatne, kruche i soczyste. Zawiera sporo cennego białka, witamin z grupy B oraz żelaza i cynku.

Młoda jagnięcina na talerzu

Mięso z młodego baranka dobrze przyrządzone to prawdziwa uczta. Ma wyjątkowy smak i zapach, nieporównywalny do żadnego innego mięsa. Można z niego przygotować steki, pulpety, kotlety lub piec w różnej postaci zarówno w piekarniku, jak i w piecu. Jagnięcina dobrze smakuje w postaci grillowanej. Gotowana w niskiej temperaturze staje się bardzo soczysta, delikatna i miękka. Mięso dobrze smakuje wcześniej zmarynowane w przyprawach z kuchni śródziemnomorskiej (polecam tymianek, bazylię, rozmaryn, itp.).

Jeżeli zdecydujecie się na przygotowanie jagnięciny na święta, weźcie pod uwagę z jakiej hodowli pochodzi mięso. W Polsce hodowla owiec powoli się odbudowuje głównie dzięki dopłatom unijnym. Wielu rolników ma coraz większy zbyt na mięso jagnięcie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem przez restauratorów. Warto sięgać po rodzimą jagnięcinę z polskich hodowli. Wtedy mamy pewność co jemy. Rynek polski obfituje w mięsa zagraniczne, których jakość i pochodzenie pozostawiają wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *