Galeria kieliszków do wina czerwonego

Picie tak szlachetnego trunku jakim jest dobre wino czerwone wymaga odpowiedniej oprawy. Już w czasach Dionizosa doceniono nieskazitelny smak napoju bogów, wino pito w specjalnych naczyniach przedstawiających sceny historycznych bitew i igrzysk olimpijskich. Czerwone wino ciągle odkrywamy na nowo, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie kieliszki przeznaczone stricte do picia tego trunku. Dzisiaj prezentuję kieliszki do wina czerwonego.

Nie każdy wie, że wśród koneserów wina przyjął się zwyczaj używania naczyń o różnym kształcie. W zależności od regionu winnego możemy wyróżnić kilka rodzajów kieliszków.

kieliszek bordeaux

kieliszek bordeaux

Typ „Bordeaux”

Najbardziej popularny kieliszek do wina. Jest dość wysoki i szeroki na dnie. Jego nazwa pochodzi od największe regionu produkcji wina na świecie. Na terenie Bordeaux istnieje ponad 8000 winnic, które produkują trunki najbardziej znane i lubiane na kuli ziemskiej. W kieliszku „Bordeaux” możemy pić czerwone wino wytrawne, które koncentruje w sobie doskonały aromat.

Typ „Burgund”

kieliszek burgund

kieliszek burgund

Mniej popularny kieliszek do win burgundzkich przypomina w kształcie ogromną gruszkę. Czarka ma dość dużą średnicę, pozwala pomieścić wino o nieskazitelnym smaku i aromacie. Zapach wina zatrzymuje się w najszerszym punkcie szkła. Jego nazwa pochodzi od francuskiego regionu produkcji wina, w którym hoduje się najdelikatniejszy szczep winorośli Pinot Noir.

Typ „Sherry”

kieliszek szerry

kieliszek szerry

Do aperitifu idealnie sprawdza się szerry – jest to rodzaj szkła, którego nazwa pochodzi od hiszpańskiej winnicy, słynącej z produkcji dobrych win Porto. Jest to stosunkowo niski kieliszek do wina, posiada także bardzo wąską czarkę, w porównaniu do burgundu. Taki kieliszek bardziej przypomina naczynie do picia szampana.

Szkło jest istotnym elementem nakrycia stołu. Warto wiedzieć jaki kieliszek będzie odpowiedni do rodzaju wina. Adekwatnie dobrane naczynie wydobywa smak alkoholu, jego aromat i charakter. Istnieją nawet badania naukowe, które potwierdzają, że rodzaj szkła ma znaczenie, co więcej wchodzi w reakcję ze związkami znajdującymi się w winie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *