Dobre wino na orzeźwienie

Mimo tego że upały nie trwają w naszym klimacie kilku miesięcy, jak w krajach basenu Morza Śródziemnego, to w tym czasie jesteśmy szczególnie zmęczeni i spragnieni. Potrzebujemy solidnej dawki orzeźwienia – nie tylko w postaci wody i soków 😉 Mam na myśli oczywiście wina, które świetnie komponują się z letnimi deserami oraz dobrze pasują do dań obiadowych w te upalne dni. W lecie polecam pić jasne wina – białe i różowe.

Zimne wino

085000001875-carlo-rossi-750ml-rose-wino-kalifornijskie-rozowe-polwytrawneSzeroki wybór alkoholi, świat win będący kopalnią smaków, zapachów i kolorów – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Wina białe i różowe idealnie komponują się z letnią pogodą. Są lekkie, delikatne i pachnące. Wino czerwone (jak dla mnie) jest za ciężkie na upalne dni. Jeśli decyduję się na podanie czerwonego trunku, to tylko schłodzonego do 10 stopni. Zatem wino powinno być przede wszystkim zimne, żeby orzeźwiało i wprawiało w dobry nastrój, gdy za oknem żar leje się z nieba. Uwaga! Nie wkładajmy wina do zamrażalnika, bo zostawienie go na dłużej może grozić wybuchem.

Musujące trunki

4333465053875-lambrusco-emilia-750ml-wino-wloskie-rozowe-slodkieW upalne lato orzeźwiają bąbelki i kwasowość. Musujące alkohole będą nadawać się na przyjemny aperitif podczas spotkania ze znajomymi w gorący dzień. Dużą popularnością cieszą się wina musujące z niską zawartością dwutlenku węgla. One nie odstraszają ceną, jak wysoko musujące wina. Wszystkim polecam lambrusco lub vinco verde, bo jest lekko musujące i dodaje energii.

Nie wszystkie białe wina warto zabrać w plener. Chodzi głównie o te, które dojrzewają w beczkach bardzo długo, mają one dużą zawartość alkoholu. Na gorące dni warto wybierać młode, lekkie wina o delikatnej kwasowości, np. Carlo Rosi. Jeżeli chodzi o różowe alkohole, to tutaj jest większe pole do manewru. O smak truskawki, poziomki, czereśni – to tylko kilka moich  ulubionych win typu rose, które uważam za typowe trunki dla pań. Casado Morales to wino, które polecam wszystkim smakoszom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *