Cukier trzcinowy – fakty i mity

Modny ostatnio cukier trzcinowy (klik) powoli wypiera ze sklepowych półek cukier buraczany. Wiele osób jest święcie przekonana o dietetyczności tego produktu i walorach prozdrowotnych. Ale ile w tym prawdy? Tak naprawdę niewiele. Mimo że cukier brązowy jest uważany za zdrowszy i smaczniejszy od białego, oba produkty zawierają tyle samo sacharozy. A ta substancja (jak wiadomo) nie ma wartości odżywczych i silnie zakwasza organizm. Cukier cukrem pozostanie zawsze bez względu na to, czy pochodzi z trzciny cukrowej czy buraka. Lepiej jest zastąpić go w diecie innymi produktami, np. owocami.

Nie ma zdrowej sacharozy

O cukrze nigdy nie powiemy, że jest zdrowy. Dlatego przypisywanie pozytywnych właściwości cukrze brązowemu jest niesłuszne. Trzcinowy produkt nie jest ani zdrowy ani bezpieczny. Nie możemy używać go w nadmiarze, bo jest tak samo kaloryczny, jak buraczany. Jego nadmiar w organizmie może być przyczyną wielu chorób, m.in. cukrzycy. Najlepszym wyjściem jest więc ograniczenie spożycia cukru.

Cukier nierafinowany

Cukier jest brązowy, ponieważ nie jest poddawany oczyszczaniu. Dlatego jest w nim trochę składników, takich jak magnez, żelazo, wapń i potas. Melasa to produkt, który nie zostaje usunięty podczas produkcji cukru, dzięki czemu ma on barwę brązową. Uwaga! W sklepie znajdziecie artykuły, które z nazwy są tylko cukrem brązowym. Niektórzy producenci zabarwiają cukier brązowy, dodając do niego melasę lub karmel. Takie cukry nie mają w składzie minerałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *