Ceny warzyw i owoców na jesień

Obserwuję ostatnio niepokojący skok w cenach warzyw, zarówno w lokalnych sklepach osiedlowych, jak i w dużych supermarketach. Jesienne ceny kapusty, kalafiora czy ziemniaka mogą być spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które zaistniały w czasie wegetacji warzyw. Na szczęście ceny owoców we wrześniu są nieco niższe w porównaniu do roku poprzedniego. Tańsze są morele, brzoskwinie i nektarynki. W dobrej cenie kupimy również śliwki różnego rodzaju. 

Ceny warzyw
owoce-gastronomie-hotele-plWysokie ceny warzyw są zauważalne w przypadku kapusty – wynika to z konieczności powtórnego nasadzania. Mniejsze plony są także spowodowane najpierw suszą, a później ulewami w okresie wegetacji. Kapusta jest sprzedawana od 3 do 4 zł za główkę, zaś kalafior kosztuje od 3,50 do 5 zł za sztukę. Jak się okazuje, kapusta biała jest dwukrotnie droższa niż w tamtym roku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cebuli. Aktualnie za kilogram cebuli trzeba zapłacić około 2 zł. Papryka krajowa kosztuje nawet 6 zł za kg. Nieco tańsza jest papryka zielona (4 zł za kg). Ceny warzyw, takich jak: marchew, pory, pietruszka i buraki czerwone nie są wysokie. Za kilogram marchewki zapłacimy nawet 0,80 zł.

Ceny owoców
ceny-warzyw-gastronomie-hotele-plW tej jesieni możemy zauważyć spadek cen śliwek w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Na targach i rynkach możemy kupić śliwki węgierski nawet za 3 zł/kg. W przeciętnym hurcie za morele zapłacimy nawet 4 zł. W latach poprzednich kosztowały nawet 7 zł. Korzystne ceny jabłek na rynkach sprzyjają przygotowaniu domowych kompotów i soków. Na przykład za kilogram antonówek zapłacimy około 2,50 zł.

Jesień to czas robienia domowych przetworów na zimę i porządkowania spiżarni. Zapełniajmy słoiki i weki, aby zatrzymać jak najwięcej witamin i mieć je zawsze pod ręką. Pamiętajmy o tym, aby kupować warzywa i owoce od sprawdzonych dostawców, najlepiej rolników posiadających ekologiczne gospodarstwa. W zimie wiele warzyw i owoców nie smakuje tak samo jak jesienią. Niewiele na polskich rynkach produktów rodzimych kosztem importowanych warzyw z Hiszpanii i Portugalii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *