Wiosenne porządkowanie

Nastała długo oczekiwana wiosna. Przyroda budzi się do życia, a my coraz śmielej otwieramy szeroko okna, aby przewietrzyć mieszkanie po zimie. Wiosna to idealny moment na segregację ubrań w szafie, wysprzątanie dawno nieotwieranych pawlaczy, piwnic i strychów. Przed Wielkanocą w wielu domach mają miejsce generalne sprzątania, bo każdy chce przywitać święta w czystym, pachnącym i lśniącym mieszkaniu. Jeżeli nie wiecie od czego zacząć, zapraszam do przeczytania moich wskazówek.

Bibeloty do kosza

pinterest

pinterest

Od kilku lat stosuję tę samą zasadę – sprzątam mieszkanie od góry do dołu, tj. od sufitu do podłogi. Porządki wiosenne są dobrą okazją do pozbycia się zbędnych rzeczy z szafy. Rozmaite bibeloty, stare i podarte ubrania, przyciasne i wytarte dżinsy, zmechacone sweterki – lista niepotrzebnych ubrań jest o wiele dłuższa. Chomikowanie przedmiotów jest wpisane w polską naturę. Dlatego nasze strychy wyglądają nie inaczej jak skupisko śmieci, gratów i bibelotów. Strych również polecam ogarnąć, bo w końcu musimy znaleźć miejsce na rzeczy opróżnione z szafy. W piwnicy przygotujmy regały na letnie przetwory, wyrzućmy stare słoiki i niepotrzebne graty.

pinterest

pinterest

Sufitowe sprzątanie

Szafy mamy już wysprzątane. Zaczynamy wycieranie mieszkania z kurzu. Upierzmy jeszcze firanki (polecam proszek do białego Persil). Następnie wycieramy karnisze z kurzu. Szyny warto przetrzeć artykułem chemicznym do metalu lub tworzyw sztucznych (polecam Aro produkty). Za pomocą szczotki lub mopa na kiju powinniśmy omieć ściany, sufity z pajęczyny i kurzu. Jeżeli ściany są mocno zabrudzone, powinniśmy wymyć je gąbką z płynem do mycia naczyń (Aro płyn do mycia naczyń). Dobrze jest także wyczyścić żyrandol. Najpierw jednak odłączmy prąd i wykręćmy żarówki. Klosze warto umyć wodą z płynem do mycia szyb.

Pozostaje jeszcze czyszczenie okien i pranie dywanów – tematom tym poświęcę oddzielne wpisy, ponieważ chciałabym podzielić się moim ekologicznym odkryciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *