Przedświąteczne czyszczenie srebrnych sztućców

Sobota w moim domu to czas sprzątania. Dzisiaj planuję generalne porządki przedświąteczne. Na pierwszym miejscu zajmę się czyszczeniem srebrnych sztućców i układaniem zastawy stołowej. W Boże Narodzenie stół wigilijny powinien lśnić, pachnieć i być reprezentatywny. Najlepsze rezultaty estetyczne oddadzą preparaty, które wykonasz samodzielnie. Potrzebujesz jedynie mąki, amoniaku, cytryny i pasty do zębów. Poniżej prezentuje kilka skutecznych sposobów na błyszczące i piękne elementy zastawy stołowej.

Coca-cola i amoniak
Najszybszym sposobem na wyczyszczenie sztućców jest zanurzenie ich w coca-coli na kilka godzin. Kwas zawarty w napoju posiada bardzo dobre właściwości rżące. Inna równie skuteczna metoda to sporządzenie płynu składającego się z trzech litrów gorącej wody, do której dodajemy dwie łyżki stołowe amoniaku. Mieszankę doprowadzamy do wrzenia i ustawiamy na ogniu. Zanurzamy w niej sztućce na około 15 minut.sztucce

Pasta do zębów i cytryna
Aby nadać blasku starym sztućcom, wypróbujcie zwykła pastę do zębów. Nałóżcie jej odrobinę na szmatkę i intensywnie pocierajcie sztućce. Następnie dokładnie umyjcie akcesoria kuchenne – najlepiej pod ciepłą wodą. Na koniec sztućce polerujcie szmatką nasączoną w kilku kroplach soku z cytryny i popiołu.

Śniedzieniu sztućców możemy zapobiec, jeżeli będziemy przechowywać je w suchym miejscu. Warto zawinąć widelce, noże i łyżki w miękką ściereczkę, uszytą z naturalnego materiału. Jeżeli srebrne akcesoria kuchenne są zmatowiałe, warto zanurzyć je w kefirze lub zsiadłym mleku na kilka minut.

Sztućce przekazywane w moim domu z pokolenia na pokolenie wymagają specjalnej pielęgnacji. Czasami konieczne będzie zastosowanie środków chemicznych, aby uzyskały one dawne piękno. Czyszczenie sztućców jest dość absorbującym zajęciem. Ale czego nie robi się dla efektownego stołu wigilijnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *