Porcelana stołowa

Porcelana stołowa stanowi elementarne wyposażenie restauracji. Jej kolorystyka i kształt podkreśla wystrój każdego pomieszczenia. Szeroki wybór porcelany na polskim rynku pozwala na dobranie zestawu niemalże do każdej gastronomii i hotelu. Zastawy stołowe są dostępne w bogatych kształtach – od standardowych, okrągłych po awangardowe, trójkątne. Porcelana kolorowa dobrze komponuje się z otoczeniem restauracji czyniąc ją elegancką. Naczynia porcelanowe są również podstawowym elementem wyposażenia niejednego domu.

Z Chin do Polski
Porcelana została wynaleziona w Chinach w VII wieku w okresie panowania dynastii Yuan i Ming. W tych czasach powstały pierwsze manufaktury produkujące płytki, naczynia stołowe i zastawy porcelanowe. W Europie początki produkcji miały miejsce w Dreźnie na dworze Augusta II. tradycyjna-zastawa-porcelanowaPojedyncze egzemplarze powstały w Miśni. Porcelana w Saksonii była nazywana „białym złotem”. Była wyjątkowym prezentem traktowanym jako dzieło sztuki.Pierwsze barokowe talerze wykonane z porcelany przedstawiały postacie dworskie i ludowe.

Drugim ośrodkiem produkcji porcelany w Europie była Wielka Brytania. Obecnie w Polsce jest kilka ośrodków wytwarzających wyroby porcelanowe, m.in.: Ćmielów, Bogucice, Lubiana, Wałbrzych i Chodzież. Jedna z najstarszych fabryk porcelany w naszym kraju znajduje się w Ćmielowie.

Nowoczesna i tradycyjna porcelana stołowa
Porcelana stołowa w stylu nowoczesnym powinna komponować się ze wszystkimi elementami wyposażenia kuchni lub restauracji. Charakteryzuje się prostotą wyrazu. Najczęściej mamy do czynienia z prostymi kształtami talerzy obiadowych oraz nowoczesną i oryginalną linią zdobień i elementów dodających elegancji oraz szyku.

nowoczesna-zastawa-porcelanowaSerwisy obiadowo-kawowe marki Chodzież są wykonane z wysokiej klasy porcelany cienkościeralnej. Talerzyki deserowe, filiżanki i czajniczki mają kształt klasyczny i zawierają ciekawe zdobienia w postaci efektownych kwiatów, linii oraz elementów geometrycznych. Tradycyjne zastawy stołowe oferuje firma Ćmielów. Do dyspozycji klientów są okrągłe i kwadratowe talerze w kolorze mlecznej bieli. Serwisy obiadowe są zdobione delikatnym paskiem.

Elegancka nowoczesna porcelana stołowa będzie dobrze prezentować się w każdej gastronomii. Geometryczne talerze deserowe i obiadowe podkreślają danie i nadają im atrakcyjności. Warto zadbać również o to, w czym serwujemy nasze posiłki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *