Pomidory na stres i zmęczenie

Pomidory to ulubione warzywo wielu mieszkańców naszego kraju, moje też:) Dla naukowców i botaników, jadalna część pomidorów pozostaje owocem. Natomiast większość ludzi zapytana: „pomidor – owoc czy warzywo?” odpowie „warzywo”. Bez znaczenia jest dla mnie to czy to owoc, czy warzywo, z pewnością pomidor jest źródłem wielu witamin i pierwiastków mineralnych – i to mi wystarczy 🙂 Ostatnie badania dowodzą, że pomidory redukują stres i zmieszają zmęczenie psychiczne. Jako pomidorożerca coś o tym wiem…

dania-z-pomidoramiW końcu nadeszła wiosna, bazarki i osiedlowe rynki obfitują w kolorowe warzywa i owoce. Coraz więcej pomidorów różnego rodzaju, a ceny warzyw z dnia na dzień są coraz niższe. Aktualnie za 1 kg pomidorów malinowych zapłacimy około 10 zł netto (stan na maj 2013 roku). Kupując pomidory zawsze pytajmy czy pochodzą z Polski czy zagranicy. Wybierajmy narodowe warzywa i wspierajmy nasz pomidorowy rynek. Na pewno najlepiej smakują prosto z krzaka, ale nie wszyscy mamy możliwość ich uprawiania.

Kupujmy pomidory często i wprowadzajmy je do codziennego jadłospisu. Warzywa są zdrowe, niskokaloryczne i smaczne. Zawarta w nich witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, dodaje blasku skórze, a witamina E chroni przed przedwczesnym starzeniem się i powstawaniem zmarszczek. W czerwonych pomidorach znajdziemy dużo żelaza, potasu, witamin z grupy B i magnezu.

pomidoryNaukowcy odkryli nowe właściwości pomidorów, jedzenie ich kilka razy w tygodniu pomaga zwalczyć stany depresyjne, poprawia samopoczucie i redukuje stres. Pomidory działają jako antydeprestant, ponieważ zawierają likopen i antyoksydanty. Likopen to naturalny barwnik, który nadaje warzywom czerwony kolor. Zapobiega on również chorobom serca i rozwojowi miażdżycy. Zauważono również, że dieta bogata w likopen zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki  i opóźniają procesy starzenia się organizmu. Codziennie powinniśmy zjeść jeden pomidor lub talerz zupy pomidorowej. Dzięki temu poczujemy się lepiej i wzbogacimy nasz organizm w cenne witaminy i pierwiastki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *