Mini poradnik: jak wyczyścić srebro na blask?

Pewnie nieraz słyszeliście o domowych sposobach na czyszczenie srebra. Jest ich tyle, że trudno zdecydować się na ten właściwy. Dzisiaj postanowiłam podzielić się z Wami moją techniką polerowania biżuterii dzięki której odzyskuje swój dawny blask. Czasami kolczyki długo nienoszone pokrywają się nalotem, przez to nie tylko wyglądają na stare i „brudne”, ale nie lśnią, jak na sklepowej półce. Jubilerskie płyny nie należą do najtańszych i co więcej – nie zawsze działają. Ten domowy sposób jest tani i skuteczny.

Oto receptura na miksturę czyszczącą:

  • pół szklanki octu,
  • łyżeczka sody oczyszczonej,
  • łyżeczka soli kuchennej,
  • szklanka gorącej wody.

Ponadto potrzebować będziecie ściereczkę (najlepsza z mikrofibry), folię aluminiową oraz miseczkę.

Postępowanie:

Miseczkę należy wyłożyć folią aluminiową, by następnie wsypać do niej sól oraz sodę. Zalewamy octem i mieszamy, aż substancje stałe się rozpuszczą. Dolewamy szklankę gorącej wody. Wtedy wkładamy biżuterię na kilka minut. Na koniec polerujemy kolczyki ściereczką, usuwając tym samym brud. Niestety nalot musimy usunąć sami poprzez pocieranie, bo samo moczenie nie sprawi, że się rozpuści.

Oczywiście to nie jedyny sposób na czyszczenie srebra. Jest ich więcej. Słyszeliście o moczeniu biżuterii w Coca-Coli?

Aby cieszyć się z przez długie lata blaskiem biżuterii, warto przechowywać ją w szkatułce lub w specjalnym pudełku. Warto każdy produkt zawinąć w miękką tkaninę, aby stop metalu nie utleniał się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *