Jakie panele wybrać do domu?

Panele to najczęściej wybierane elementy wykańczające podłogę, zwłaszcza w pomieszczeniach, takich jak salon, sypialnia, korytarz czy pokój dziecka. Prosty montaż, przystępna cena i bogata gama wzorów oraz kolorów – to decyduje o popularności panel w polskich domach. Wybór paneli do domu może okazać się wyzwaniem dla osoby, która nie zajmuje się na co dzień wykończeniówką. Zanim udacie się do sklepu, weźcie pod uwagę następujące parametry.

Klasa ścieralności

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Zawsze dobieracie panele do pomieszczenia, które będzie użytkowane. Jeżeli panuje w nim duże natężenie ruchu (przedpokój, korytarz czy jadalnia), najlepiej wybrać wysokiej jakości akcesoria o klasie ścieralności AC4. Jeżeli np. w pokoju dziecka ułożycie panele o niskiej klasie ścieralności, szybko staną się porysowane i brzydkie. Klasę ścieralności paneli oznaczona jest symbolami od AC3 po AC6. Im podłoga jest bardziej odporna na ścieralnie, tym ma wyższą klasę.

Grubość

Standardowe grubości paneli to od 6 do 10 milimetrów. Im grubszy panel, tym podłoga będzie mocniejsza i trwała. Cienkie panele można zamontować w pomieszczeniach, które będą mniej używane. Minimalna grubość paneli to 8 milimetrów. Warto jednak zainwestować pieniądze w te najgrubsze modele.

Połysk

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Popularne w nowoczesnych wnętrzach panele laminowane wyglądają efektownie w każdym salonie. Połyskujące podłogi pasują do pomieszczeń, które są mniej nasłonecznione. Najbardziej naturalnie wyglądają jednak podłogi matowe. Dobrze prezentują się w pomieszczeniach, w którym jest sporo naturalnego światła.

Wilgotność

Producenci panel określają dopuszczalną wilgotność dla panel. Decyduje o tym wartość nośna paneli. Wilgotność powietrza, w których leżą panele powinna wahać się w granicach 45-60%. Ponadto na rynku są panele, z których można łatwo zmyć plamy z tłuszczu i ślady lakieru do paznokci. Znajdziemy także modele odporne na nacisk i odkształcenia.

Im więcej parametrów warunkujących ich korzystanie, tym wyższa cena. Pamiętajmy, że podłogi robimy na lata. Warto więc zainwestować środki finansowe na coś, co będzie trwałe, mocne i solidne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *