Jak udekorować kuchenne okno?

Kuchenne okno nie tylko pełni funkcję wentylacyjną, jest przede wszystkim ozdobą tego pomieszczenia. Elementy dekoracyjne powieszone na nim nie tylko dodają uroku i nadają styl w pomieszczeniu, ale także chronią przed promieniami słonecznymi i ciekawskim okiem gapiów, przechodzących w jego pobliży. Jakie elementy dekoracji okna są dziś najchętniej wybierane przez współczesne panie domu?

Klasyka i ponadczasowość: firanki i/lub zasłony

Niektóre elementy dekoracyjne nigdy nie wychodzą z mody. Okna kuchni i nie tylko kuchni dekorowane są od wieków firankami i zasłonami. Rodzaj tkanin i tekstyliów wybieranych do domu zmienia się wraz z modą. W nowoczesnej kuchni nie ma już miejsca na ciężkie zasłony i żakardowe firany. Tego typu materiały odeszły już do lamusa. I dobrze, ponieważ chłonęły one wszelkiego rodzaju zapachy, szybko się brudziły i trzeba było je prać dość często.  Dziś prawie każda kuchnia wyposażona jest w funkcjonale okapy, które szybko chłoną nieprzyjemne zapachy. Firanki nie brudzą się tak, jak w latach PRLu. Zwykle wiszą zwiewnie nad oknem i zajmują tylko ¾ jego długości. Wykonane z woalu i tiulu dodają lekkości pomieszczeniem.

Funkcjonalność i nowoczesność: żaluzje i rolety

Wygodnym rozwiązaniem w każdej kuchni są rolety. Największą ich zaletą jest to, że pomagają regulować kąt padania promieni słonecznych oraz zapewniają intymność w pomieszczeniu, w którym przecież spędzamy niekiedy dużo czas. Rolety wykonane są z różnego rodzaju materiału. Uwaga! Warto wybierać modele, które można z łatwością wyczyścić wilgotną ściereczką i będą służyć na lata. Szalenie modne są rolety dzień i noc, rolety rzymskie i żaluzje drewniane. O nich napiszę coś więcej niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *