Czym zastąpić kawę?

Pierwszym posiłkiem wielu Polaków jest filiżanka kawy z mlekiem. Z pewnością nie kończymy dnia na jednej porcji tego kofeinowego napoju. Gdy pojawimy się w pracy, robimy  drugi kubek kawy, bo przecież nic tak nie pobudza i dodaje energii, jak mała czarna. Chcemy funkcjonować na najwyższych obrotach również po lunchu, zatem parzymy kolejną kawę. Nierzadko pijemy jeszcze jedną w domu, tłumacząc sobie, że teraz to pijemy tę słabszą. W ten sposób stajemy się uzależnieni od kawy. Jednak i w przypadku tego napoju zachowanie umiaru jest koniecznie. Zbyt duża ilość kawy może być przyczyną nadciśnienia. Bardzo często na pewien czas trzeba będzie zrezygnować z ulubionego napoju. Czym go zastąpić?

Zielona herbata

To najzdrowszy zamiennik dla kawy. Warto wiedzieć, że zielona herbata zawiera dwa razy więcej kofeiny niż kawa, ale dostarcza dodatkowo również inne cenne składniki, tj. antyoksydanty, witaminy, magnez, jod i żelazo. Najważniejszą zaletą zielonego napoju jest to, że wspomaga detoksykację organizmu, dlatego polecam wszystkim poranne picie tej herbaty zamiast kawy!

Kawa zbożowa

To kolejny zdrowy zamiennik dla kawy. Jest produkowana z prażonych ziaren jęczmienia, żyta, korzeni cykorii i buraka cukrowego. Kawa zbożowa ma świetny smak i aromat. Co więcej – jest kopalnią witamin i minerałów, takich jak magnez, potas oraz witaminy z grupy B.

Kakao

Ten czekoladowy mleczny napój może zastąpić kawę zaraz po przebudzeniu. Dobrze komponuje się ze śniadaniowym menu, np. z grzankami, kanapkami z dżemem lub owsianką. Kakao zawiera magnez i potas oraz powoduje produkowanie hormonów szczęścia, dzięki czemu mamy lepszy humor, gdy wstaniemy z łóżka. Z kakao warto rozpocząć dzień!

Gdy potrzebujemy natychmiastowego zastrzyku energii w postaci kofeiny, jedynym ratunkiem okazują się być napoje energetyzujące. Jeśli unikamy kawy ze względu na nasze zdrowie, napoje te nie będą dobrym wyborem, ponieważ zawierają sporo substancji chemicznych, nierzadko również toksycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *