Bez zmywarki ani rusz

Nie wyobrażam sobie wyposażenia kuchni bez zmywarki, szczególnie gdy po garden party zostaje stera naczyń. W naszym kraju zmywarki stają się urządzeniem AGD coraz częściej pożądanym w wielu domach. Mycie naczyń przy użyciu zmywarki jest bardzo wygodne, oszczędne i ekologiczne. Zmniejsza się zużycie wody i energii elektrycznej, chronimy dłonie przed detergentami oraz mamy czyste i lśniące naczynia. Pomimo rosnącej popularności tego AGD, zmywarki ciągle nie są standardowym wyposażeniem kuchni. Wiele osób nie wie czym się sugerować przy zakupie zmywarki. Pomagam, jaką zmywarkę wybrać?

Budowa zmywarki
akcesoria-do-kuchni-gastronomiehotele-plNa rynku sprzętu AGD mamy do wybory zmywarki w wersji wolnostojącej oraz do zabudowy wyposażone w uchylone drzwi, otwierające się od góry do dołu. Dzięki temu z łatwością możemy wyjmować naczynia, sztućce z koszyka i przegródek.

Zmywarki wolnostojące możemy ustawić w dowolnym miejscu w kuchni, natomiast zmywarki do zabudowy są dopasowane do wnętrza kuchni i wyglądu aneksu. Możemy zamówić zmywarkę całkowicie zabudowaną drzwiczkami, co nadaje pozytywne wrażenia estetyczne lub częściowo zabudowane (panel sterowania jest widoczny na frontach drzwi).

Ja posiadam zmywarkę wolnostojącą w kolorze białym, która idealnie komponuje się z całym wyposażeniem kuchni. Na rynku możemy kupić również zmywarki wolnostojące czarne i srebrne w dwóch standardowych rozmiarach: 45 i 60 cm szerokości.

Klasa efektywności
Następnie sprawdźmy klasę energetyczną urządzenia. Obecnie akcesoria kuchenne posiadają 7 klas: od A+++ do D. A+++ to zmywarka najbardziej ekonomiczna. Niestety, im większa klasa energetyczna, tym wyższa cena sprzętu gastronomicznego. Weźmy zatem pod uwagę – jak często zamierzamy używać zmywarki – czy będzie to akcesorium do kuchni singla a dużej rodziny.

Zużycie wody
sztućce-gastronomiehotele-plSzacuje się, że zmywarki pobierają od 7 do 15 litrów wody na jeden cykl. To oznacza, że oszczędzamy w zużyciu wody w porównaniu do mycia ręcznego takiej samej ilości naczyń. Ilość pobranej wody zależy od rodzaju wybranego programu, pojemności zmywarki i dodatkowych funkcji urządzenia.

Programy
Najpopularniejsze akcesoria do kuchni posiadają takie programy, jak: mycie wstępne, program krótki nadający się do lekkich zabrudzeń oraz program intensywny, używany do naczyń i sztućców mocno zanieczyszczonych. Na co dzień polecam stosowanie programu normalnego, który sprawdzi się do zmywania naczyń po obiedzie. Nowoczesne zmywarki posiadają programy ekologiczne lub przeznaczone do bardzo delikatnych naczyń.

Dodatkowe funkcje
zmywarki-gastronomiehotele-plNiektóre sprzęty gastronomiczne do zmywania naczyń posiadają ciekawe funkcje, ułatwiające codzienną pracę. Wygodnym rozwiązaniem jest zmywanie naprzemienne i mycie strefowe (wybór kosza, który ma być umyty). Nowoczesne zmywarki posiadaj funkcję 3 w 1, tj. system urządzenia rozpoznaje środek czeszący i wybiera dla niego odpowiedni program. W przypadku awarii urządzenia możemy stosować funkcję Aqua Stop. Interesujące jest to, że zmywarki posiadają wskaźnik poziom soli i nabłyszczacza.

Najbardziej popularne marki zmywarek na polskim rynku to Elektrolux, Bosh i Mastercook. O akcesoriach do kuchni Elektrolux napiszę w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *