Akcja: myjemy okna na wiosnę

Wreszcie wiosna! Ciepłe i słoneczne dni motywują mnie do porządków. Czas umyć okna! To doskonały moment, aby zająć się ich konserwacją i sprawić, że będą lśniły czystością. Dziś postanowiłam napisać, jak u mnie wygląda mycie okien, aby czynność wykonać szybko, łatwo i przede wszystkim bez smug. Oto kilka wskazówek, jak myć okna, by błyszczały jak nowe 😉

 

Krok pierwszy: szorowanie ram okiennych

Nie wiem jak Wy, ale ja mycie okien rozpoczynam od czyszczenia ram. Do tego używam ciepłej wody oraz płynu do mycia naczyń.  Jeżeli ramy są zakurzone lub w pobliżu znajdują się pajęczyny, to w pierwszej kolejności czyszczę je, używając miotełki do ścierania kurzu. W drugiej kolejności myję ramy wewnętrzne, a następnie – zewnętrzne. Uwaga! Należy pamiętać, aby nie stosować żrących środków czystości, które mogą spowodować zmatowienie okna, a nawet uszkodzić ramę i doprowadzić do powstania niestetycznych mikroporów, w których później będzie gromadzić się brud. Gdy nie mamy okien plastikowych,  tylko drewniane, trzeba postępować jeszcze bardziej ostrożnie, używając płynów do szyb niezawierających amoniaku, które mogą szybko uszkodzić lakier. Lepiej wybierać środki czystości o łagodnym działaniu czyszczącym (klik).

 

źródło: makro.pl

źródło: makro.pl

Krok drugi: usuwanie plam na ramie i szybie

Czasami na ramach okiennych występują pożółknięte plamy i czarne kropki po odchodach much oraz innych owadów 😉 Przydadzą się gąbki z chropowatą powierzchnią oraz płyny do mycia plastiku. Pomocne mogą także być babcine sposoby, a mianowicie roztwór wody z octem w proporcji 1:1. Jeżeli szyby są bardzo brudne, to warto je wcześniej przeczyścić szmatką wymoczoną w płynie do mycia naczyń lub w wodzie z octem.

 

źródło: http://www.ab-gwarancja.pl

źródło: http://www.ab-gwarancja.pl

Krok trzeci: mycie szyb bez smug

Na ten moment najlepszym płynem do mycia szyb dla mnie jest wspomniana wcześniej woda z octem. Zapach octu w domu w ogóle mi nie przeszkadza, bo szybko uwalnia się przez otwarte okno poza mieszkanie. W pierwszej kolejności spryskuję całą szybkę od góry do doły, zaczynając od tej wewnętrznej, a następnie odbieram okno, by umyć ją z drugiej strony. Do polerowania szyb używam ściereczki z mikrofibry, która szybko rozciera brzydkie smugi oraz ręcznej ściągawki. Pamiętam, aby przecierać szybę na poziomie góra-dół i nie wykonuję ruchów kolistych. Czasami korzystam z ręczników papierowych lub ze zwykłego szarego papieru toaletowego, aby wytrzeć szybę do sucha. Wygodnymi sprzętami ułatwiającymi wiosenne porządki są myjka na teleskopowej rączce lub elektroniczna ściągawka, która wymaga tylko użycia wody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *