W roli głównej: blat drewniany do kuchni

Blaty kuchenne to elementarne wyposażenie każdej przestrzeni, bo wykonujemy na nich wiele codziennych czynności, takich jak: krojenie i siekanie warzyw, rozbijanie mięsa oraz przygotowywanie ciast. Ważne jest to, aby nasz blat był odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i wysoką temperaturę. Nie bez znaczenia jest łatwość w utrzymaniu czystości naszego blatu. Na rynku znajdziemy blaty wykonane z różnego rodzaju materiałów. Prym wiodą blaty drewniane ze względu na naturalny design, którym jest pożądanym trendem w nowoczesnych wnętrzach.

źródło: HGTV.com

źródło: HGTV.com

Drewno w kuchni

Drewniany blat to synonim elegancji i prestiżu. Pięknie prezentuje się w kuchni, dodaje wnętrzu ciepła i naturalności. Nie tylko estetyka drewna jest wyznacznikiem jego popularności, ale także odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Blaty drewniane dostępne na rynku wykonane są najczęściej z drewna z drzew liściastych, takich jak: dąb, buk i jesion. Nie poleca się natomiast drzew typu sosna czy topola, które są podatne na zarysowania. Popularne są również blaty kuchenne wykonane z zagranicznych gatunków drzew, np. mahonia, iroko  i teaku – są również twarde i odporne na wysoką temperaturę. Niestety blaty drewniane są dość drogie i nie każdy może sobie pozwolić na ich montaż w swojej kuchni.

Blaty drewniane – jaki wybrać?

Aby blaty drewniane służyły nam przez lata, należy je odpowiednio pielęgnować. Z pewnością konieczne będzie olejowanie jego powierzchni oraz stosowanie środków, które zapobiegają wsiąkaniu plam i zabrudzeń powstałych podczas gotowania i przygotowywania posiłków. Na rynku kupimy blaty z drewna litego oraz klejonego. Oczywiście droższe są te pierwsze, ale za ceną  nie idzie tym razem ich jakość. Blaty z litego kawałka drewna mogą pękać i nie są odporne na uderzenia mechaniczne. Tymczasem blaty klejone nie ulegają wypaczeniom, nie pęcznieją w kontakcie z wodą i są odporne na zarysowania. Aby cieszyć się pięknym blatem przez długie lata, warto wybrać taki, który nie będzie się ani kruszył ani rozsychał. Konieczna jest również regularna pielęgnacja – pomocne mogą być specjalne impregnaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *