Szafa wnękowa: poradnik dla kupującego

Coraz częściej decydujemy się na szafy wnękowe niż wolnostojące z prostego powodu – bardziej porządkują przestrzeń i zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Montujemy je w przedpokoju lub w sypialni – tutaj najbardziej sprawdza się ich funkcjonalność, tutaj najczęściej są pożądanym meblem. Oto kilka porad, dzięki którym łatwiej będzie Wam wybrać szafę do zabudowy dostosowaną do Waszych potrzeb.

Wnętrze szafy

Zastanówcie się jakie są Wasze potrzeby: Co chcecie przechowywać w szafie? Czy szafa ma stanowić także Waszą garderobę? Czy w szafie będzie trzymać rzeczy mniej używane w Waszym domu? Jak już będziecie mieli obraz rzeczy przechowywanych we wnęce, łatwiej Wam będzie zdecydować się na elementy, które będą stanowić jej środek. Mogą to być szuflady na bieliznę i skarpetki, drążki na wieszaki lub półki do przechowywania swetrów. W niektórych wnękach znajdzie się także miejsce na kosze. Wygodnym rozwiązaniem są pantografy, czyli drążki pozwalające na przesuwanie wieszaków w wysokich szafach.

Rodzaj drzwi ma znaczenie

Do wyboru macie kilka rodzajów drzwi: uchylne, składane, zamykane i przesuwne. Te ostatnie cieszą się największą popularnością od kilku lat. Dlatego? Bo nie wymagają dużej powierzchni, by je otworzyć i zamknąć. Opierają się na wózkach jezdnych, dzięki temu każde ze skrzydeł przesuwają się w jedną lub obie strony. Lepiej jest zamontować jedno mniejsze skrzydło w szafie przesuwnej niż dwa mniejsze. Na rynku znajdziemy bogatą gamę drzwi do szaf wnękowych. Najczęstszym rozwiązaniem jest płyta laminowana oraz wiórowa alb szyba lub lustro. Mniej spotykana jest płyta drewniana lub materiał typu rattan.

Największą zaletą szaf wnękowych jest to, że można je zaprojektować idealnie dostosowane do naszych potrzeb. Na każdą rzecz można zaplanować przestrzeń w szafie. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne do domu, ale także trochę kosztowne. Mimo tego warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *