Pyroliza, czyli specjalny program piekarnika, który warto mieć

Uwielbiam gotować, ale wręcz nie cierpię czyszczenia piekarników. W sumie, kto lubi to robić? Mimo obecnych na rynku specyfików do pielęgnacji AGD, nie byłam nigdy w stanie uczynić z mojej kuchenki urządzenia czystego na błysk. Nie ukrywam, że zawsze było to dla mnie nie lada wyzwaniem. Od pewnego czasu nie muszę walczyć z tłuszczem w piekarniku. Kupiłam nową kuchenkę elektryczną z opcją pyrolizą. Na czym polega ta funkcja i dlaczego warto ją mieć w swoim AGD – o tym dzisiejszy wpis.

Pyroliza – co kryje się pod tym słowem?

To nic innego, jak funkcja czyszczenia pyrolitycznego, która sprawia, że piekarnik sam po sobie czyści powierzchnię zabrudzoną tłuszczem. Piekarnik zostaje rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury (około 500 stopni Celsjusza), w wyniku tego wszystkie zanieczyszczenia zostaną zamienione w popiół.  Na koniec, gdy wyłączę tę opcję wystarczy tylko przetrzeć wilgotną szmatką widoczne zanieczyszczenia.  Dzięki temu nie musimy ani używać detergentów do czyszczenia, ani poświęcać dodatkowy czas na walkę z zabrudzeniem. Największą zaletą jej pyroliozy jest to, że czyści całe wnętrze piekarnika, nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach, do których same nie jesteśmy w stanie dotrzeć.

Ile kosztuje samoczyszczenie piekarnika?

Wiele modeli piekarników wyposażona została w tę funkcję. Osobiście posiadam piekarnik elektryczny polskiego producenta AMICA z funkcją samoczyszczenia. Mam wrażenie, że moje AGD jest zawsze czyste i sterylne. Taki efekt nigdy nie osiągnęłabym, używając detergentów i szmatki. Jeżeli chodzi o koszty, to oczywiste jest to, że piekarnik nagrzewając się do bardzo wysokiej temperatury, potrzebuje więcej energii niż podczas pieczenia. Wielu producentów podaje na swoich stronach internetowych, jaki jest średni koszt użytkowania funkcji pyro litycznej. Realnie rzecz biorąc, mogę śmiało sierdzić, że korzystanie z tej opcji kosztuje mnie jedynie 5 zł więcej. To naprawdę się opłaca, bo nie kupuję ani środków czyszczących, ani żadnych detergentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *