Oświetlenie jadalni: kilka inspiracji

Miejsce do spożywania posiłków jest szczególnie ważną przestrzenią w naszym domu. Dlatego szalenie ważne jest to, by tę chwilę spędzało się w pozytywnej oprawie aranżacyjnej. Niebagatelne znaczenie, jak w każdym pomieszczeniu domu, ma oświetlenie. Ostatnio największą popularnością cieszą się rozwiązania świetlne zamontowane bezpośrednio na stołem. Warto wybrać takie modele, które mogą stać się kropką nad i w aranżacji jadalni. Poniżej garść inspiracji.

Stylowe oświetlenie rzuca się w oczy w każdej restauracji, hotelu i gastronomii. Bardzo często jest najważniejszym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Czasami nudne wnętrze zyskuje na walorach estetycznych, gdy zmienimy w nim tylko oświetlenie. Dlatego jego obecność jest tak ważna w przestrzeni, w której spędzamy najwięcej czasu, m.in. jadalni.

Ostatnio szalenie modnym trendem aranżacyjnym są białe dodatki. Jasne, duże lampy pasują do wielu wnętrz, szczególnie w stylu nowoczesnym, w którym naczelną zasadą wyposażenia wnętrz jest minimalizm. Obecność dużej lampy nad stołem w prostej stylistyce wygląda naprawdę efektownie i przede wszystkim stanowi solidne źródło światła dla pomieszczenia.

źródło: www.swiatlo.tak.pl

źródło: www.swiatlo.tak.pl

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Nad stołem prostokątnym można umieścić kilka lamp wiszących w jednym ciągu lub jedną dużą (jak na zdjęciach powyżej). Oba rozwiązania są efektowne, jeżeli wybierzemy modele pasujące do stylistyki całego pomieszczenia. I tak na przykład do wnętrz w stylu skandynawskim pasują duże lampy w białej lub czarnej kolorystyce. Ważne jest to, by lampa wisząca nad stołem nie oślepiała osób siedzących przy nim. Warto wybrać model, który będzie posiadał opcję regulacji wysokości. Pamiętajmy także o tym, by oświetlenie nad stołem harmonizowało się ze stylistyką oświetlenia pobliskiej kuchni i salonu.

źródło: muratordom.pl

źródło: muratordom.pl

źródło:pinterest

źródło:pinterest

 

 

 

 

 

 

Mnie osobiście podobają się proste lampy. Stosuję następującą zasadę – do stołów okrągłym wybieram pojedynczą dużą lampę z opcją regulowania wysokości, – do stołów prostokątnym montuję kilka mniejszych lamp w stylistyce identycznej, jak w kuchni i salonie. Nie lubię abażurów i „ciężkich” żyrandoli, które kojarzą mi się tylko z czasami PRLu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *