Meble do kuchni: drewno, fornir czy płyta MDF

Wybór mebli do kuchni jest ogromnym wyzwaniem dla kupującego. Na rynku wyposażenia wnętrz znajdziemy różnego rodzaju materiały,  z których wykonane są meble do tego typu pomieszczeń. Warto wybrać solidne meble i w dobry stylu, by posłużyły przez wiele lat. Do wyboru mamy gotowe meble lub robione na zamówienie. W jednym i w drugim przypadku będziemy musieli wybrać fronty – poniżej kilka słów o wykończeniach drewnianych, fornirowanych i typu MDF.

Twarde i solidne drewno

styl minimalistyczny w kuchni (źródło:pinterest)

styl minimalistyczny w kuchni (źródło:pinterest)

Drewno nigdy nie wychodzi z mody, jednak z roku na rok staje się coraz droższym surowcem, na który mogą pozwolić sobie nieliczni, zwłaszcza gdy w grę wchodzi kuchnia w całości z drewna bukowego czy dębowe. Fronty drewniane pasują do każdego stylu zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Największą wadą tego typu rozwiązań jest cena, ponieważ drewno jest o wiele droższym surowcem niż inne materiały.

Imitacja drewna: fornir

kuchnia z płyty MDF (źródło:pinterest)

kuchnia z płyty MDF (źródło:pinterest)

Jeżeli poszukujemy tańszego zamiennika dla drewna, możemy zdecydować się na fornir. Są wykonane z płyty wiórowej lub płyty MDF i obklejone warstwą naturalnego drewna, zwanego fornirem. Warstwa zewnętrzna pokryta jest lakierem. Największą ich zaletą jest naturalność struktury, zachowany schemat słojów i innych elementów widocznych tylko w drewnianych płytach.

drewniane akcenty w kuchni (źródło:pinterest)

drewniane akcenty w kuchni (źródło:pinterest)

Tanie rozwiązanie: MDF

MDF to rodzaj płyty, która powstaje ze zmielonego na wiór drewna z dodatkiem związków organicznych, które sprasowane są w odpowiedniej temperaturze. Materiał jest trwały i nadaje się do obróbki, frezowania i innych dekoracyjnych akcentów. Płyta MDF sama w sobie nie jest zbyt estetyczna. Dlatego obkleja się ją folią PCV lub lakierem. Odradzam wybór foli na szafki, w które wbudowana została kuchenka elektryczna lub w bliskim sąsiedztwie okapu. Wszakże folia jest mniej odporna na wysokie temperatury i szybko ulegnie odklejeniu lub odbarwieniu, zwłaszcza pod wpływem pary wodnej. Lakier natomiast może tworzyć matową lub błyszczącą powierzchnię, jest jednak bardziej podatny na zarysowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *