Kolorowe tekstylia do domu: na co zwrócić uwagą podczas zakupu dywanu? Część I.

Jesteście „za” czy „przeciw” ścieleniu dywanów we wnętrzach domów i mieszkań? Niegdyś ścielone na całej podłodze, dziś zasłaniają tylko jej część. Kolorowe dywany zajmują miejsce tylko w niektórych pomieszczeniach, głównie w salonie  i sypialni. Podrabiane, komunistyczne dywany odeszły do lamusa. Dziś kojarzą się tylko z wygodą i ociepleniem wnętrz. Wybór tego rodzaju tekstyliów przyprawia o zawrót głowy. Na blogu kilka porad, jak wybrać dywan dobrej jakości.

Rodzaj materiału

Od zawsze rodzaj włókna i sposób tkania miał znaczenie.  Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy kupić dywan z włókien sztucznych (jest tańszy), czy zainwestować w dywany naturalne (są nieco droższe)? Dywany sztuczne to wszystkie te, na których metce znajdziecie informacje, że zawierają w składzie polipropylen, akryl, heat-set, fritz i poliamid. Te tajemnicze substancje to nic innego, jak włókna sztuczne, które bardo często figurują na metce pod następującymi skrótami: PAN, PP, PA. Dywany naturalne to te wykonane z bawełny i jedwabiu. Są miękkie w dotyku i bardzo przytulne. Odporne na zabrudzenia i świetne w pielęgnacji. Na metce dywanu może pojawić się napis „wollmark”, który oznacza, że produkt ma certyfikat jakości.

Wysokość runa

Im wyższe i gęstniejesz runo, tym dywan będzie mocniejszy, ale i droższy. Gęstość dywanu na metce podaje się w ilościach punktów na metr kwadratowy. Im więcej, tym lepiej. Konieczne minimum to 150 punktów metrów na metr kwadratowy. Już powyżej 500 tysięcy punktów na metr kwadratowy oznacza, że dywan jest bardzo luksusowy. Wyjątek stanowią bardzo modne ostatnio dywany shaggy, w którym długie włosie ma około 50 tysięcy punktów na metr kwadratowy.

Metka tekstyliów to źródło wielu informacji, które warto nauczyć się czytać, jak bajki dziecku. Na wielu produktach znajdziemy informacje, czy dywany są odporne na zabrudzenia oraz niechłonące wody. Niektóre dywany przeznaczone są dla alergików, inne są odporne na mole i insekty (kwadratowy znaczek z robakiem w tle widniejący na metce).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *