Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać?

Ciśnieniowy, kapsułkowy, ręczny, automatyczny czy przelewowy – jaki ekspres będzie najlepszy do wyposażenia gastronomii? Producenci sprzętu AGD wymyślają nowe modele ekspresów, przyrządzające kawę niczym z włoskiej kawiarni. Z doświadczenia wiem, żeby wybrać odpowiedni ekspres do kawy do domu, najlepiej określić  – jaki rodzaj tego kofeinowego napoju pijemy najczęściej. Na rynku są modele przyrządzające różne typy kawy – od klasycznej „po turecku”, espresso po cappuccino oraz latte. Oto krótka charakteryzacja ekspresów do kawy.

Ekspres przelewowy
ekspres-do-kawy-gastronomie-hotele-plNajbardziej tradycyjny ekspres do przyrządzania kawy to ekspres przelewowy. Świetnie sprawdza się do parzenia kawy „po turecku”. Działa na zasadzie zagotowania wody w specjalnym pojemniku z grzałką.Woda zostaje przelana przez filtr z kawą, wszystko trafia do żaroodpornego stalowego termosu. W rezultacie ekspres przelewowy może pomieścić około 2 litrów wody i przyrządzić kilka filiżanek kawy za jednym razem.

Proces zaparzania kawy w ekspresie przelewowym jest dość długi. Przyrządzenie wywaru zajmuje około 15 minut. Akcesorium kuchenne najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie wiele osób lubi pić tradycyjną parzoną kawę.

Ekspres ciśnieniowy
ekspres-automatyczny-gastronomie-hotele-plDla osób, które żyją w ciągu biegu lub po prostu zależy im na czasie polecam ekspres ciśnieniowy, który przyrządza kawę w kilka minut. Proces zaparzania kawy odbywa się pod ciśnieniem wody. AGD ciśnieniowe można podzielić na: ręczne, automatyczne i kawiarki. Istnieją także ekspresy kapsułkowe.

Do parzenia włoskiego espresso polecam ekspresy wysokociśnieniowe, natomiast ekspresy niskociśnieniowe (inaczej kawiarki) pozwalają na przygotowanie mocnej, aromatycznej, bez pianki „małej czarnej”.

Kawiarka znana też mokką pozwala na przygotowanie od 1 do 6 filiżanek kawy. Wśród osób celebrujących sam proces parzenia kawy popularnym sprzętem AGD jest ekspres ręczny, zwany kolbowym. W takim urządzeniu ziarna wsypuje się do sitka, a kolbę przymocowuje się do ekspresu. Mój numer jeden w galerii ekspresów do kawy to sprzęt AGD automatyczny. Ekspres pozwala na tworzenie napojów kawowych z dodatkiem mleka, a ja uwielbiam latte i cappucino.

Ekspres ciśnieniowo-przelewowy
ekspres-do-kawy-na-kapsulki-gastronomie-hotele-plJeżeli chcemy posiadać AGD, które będzie przyrządzało kawę zarówno w systemie przelewowym, jak i ciśnieniowym, zdecydujmy się na zakup ekspresu ciśnieniowo-przelewowego.

Bogaty wybór ekspresów do kawy przyprawia o zawrót głowy. Jeżeli zależy nam na szybkim przyrządzeniu kawy, proponuję ekspres kapsułkowy lub ciśnieniowy. Dla miłośników espresso najlepszym rozwiązaniem będzie ekspres przelewowym. Osobom, które rozkoszują się aromatem kawy podczas parzenia proponuję ekspres ręczny.

Do najbardziej znanych producentów ekspresu należą następujące marki: Philips, Electrolux, Zelmer i Crups. Ekspres przelewowy można kupić już za 200 zł, natomiast ceny ekspresu automatycznego to od 400 zł do nawet 20 000 zł. Ekspres kapsułkowy można dostać już za 300 zł, a klasyczną mokkę wykonaną z aluminium za 30 zł. Najtańsze ekspresy ręczne kosztują około 100 zł. Na rynku dostaniemy także droższe modele kolbowe za około 1000 zł. Ciekawym rozwiązaniem jest ekspres do zabudowy. A Wy jaki ekspres do kawy wybieracie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *