Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

W kuchni my kobiety spędzamy pewną część dnia. Dobrze zatem zadbać o to, aby była ona miejscem komfortowym i funkcjonalnym. Nie ma aranżacji idealnych, dla każdego wygodna kuchnia znaczy co innego. Są jednak zasady wspólne dla wszystkich projektów, które dotyczą zwłaszcza ergonomii kuchni. Wystarczy kierować się kilkoma regułami, aby mieć funkcjonalne pomieszczenie do gotowania. Oto one.

źródło: http://www.wickes.co.uk/

źródło: http://www.wickes.co.uk/

Podział na strefy

W każdej kuchni powinny być wyznaczone strefy, w których wykonujemy określone czynności. Mowa tu o następujących strefach: zmywania, gotowania, przygotowywania posiłków oraz przechowywania żywności. Piekarnik powinien być zamontowany na wysokości rąk. To szczególnie istotne, gdy mamy małe dziecko, bo nie musimy się obawia, że dotknie ono gorących drzwiczek. Przestrzeń nad i pod piekarnikiem warto zagospodarować na akcesoria do pieczenia. W pobliżu zlewu najlepiej umieścić zmywarkę.  Szafki z produktami spożywczymi powinny znaleźć się w pobliżu drzwi wejściowych, aby ułatwić rozpakowywanie zakupów. Wygodnym rozwiązaniem jest przechowywanie artykułów spożywczych i akcesoriów kuchennych w szufladach, w których ustawimy organizery.

Zasady trójkąta

Nie wszyscy wiedzą, że architekci wnętrz starają się, aby kuchnia była urządzona na wzór trójkąta, którego wierzchołkami są następujące AGD: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Podobno suma boków trójkąta nie może przekraczać 660 cm i być mniejsza niż 360 cm.  Dlatego nierzadko w jednej linii ustawia się najpierw lodówkę, potem zlew, a na końcu kuchenkę, piekarnik lub płytę.

źródło: http://www.southernliving.com/

źródło: http://www.southernliving.com/

Oświetlenie w kilku punktach

Oświetlenie w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę – nie tylko ułatwia przygotowywanie posiłków, ale także umila wszystkich wspólne ucztowanie. Nie można w kuchni pominąć światła górnego, zwykle montuje się jedną lampę na suficie. Jeżeli wnętrze jest duże, warto zamontować kilka lamp obok siebie. Niezbędne jest również oświetlenie punktowe zlokalizowane np. pod szafkami. To pozwala na doświetlenie blatu roboczego oraz zlewu. Przyda się także światło punktowe na suficie. Szalenie modne jest ostatnio oświetlenie zamontowane w suficie podwieszanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *