Świadomość ekologicznego podejścia do życia rośnie wśród mieszkańców naszego kraju. Nie chodzi tylko o dbałość o otaczające środowisko naturalne, ale również szukanie prostych sposobów na oszczędzanie, zarówno wody, jak i energii elektrycznej. Kuchnia jest sercem domu, ale także miejscem, w którym zużywa się najwięcej wody i prądu. Dziś podpowiadam, jakie rozwiązania warto wprowadzić w tym pomieszczeniu, by zmniejszyć rachunki.
Oszczędności na wodzie
Najwięcej wody w kuchni pochłania oczywiście zmywanie naczyń. Ręczne mycie może wiązać się nawet z ciągłym przepływem kilkunastu litrów wody. Aby zminimalizować stratę wody, możemy zainwestować w baterie bezdotykowe – dzięki zastosowaniu fotokomórki, woda płynie tylko wtedy, gdy dłonie znajdują się w pobliżu baterii. To rozwiązanie pozwala na sporą oszczędność wody. Warto także rozważyć montaż baterii jednouchwytowych, dzięki czemu nie będziemy skazani na regulowanie temperatury wody i wielkości strumienia. Po prostu nie trzeba kręcić raz uchwytem z ciepłą, a raz z zimną wodą. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność wody podczas zmywania jest napowietrzacz – zamontowany na końcu baterii wprowadza powietrze do strumienia wody, a w efekcie zużycie wody jest mniejsze, niż przy użyciu tradycyjnych baterii zlewowych. Kolejnym sposobem na mniejsze zużycie wody podczas mycia naczyń jest zakup zmywarki o wysokiej klasie energetycznej. AGD zużyje kilkakrotnie mniej wody niż podczas mycia ręcznego.
Oszczędności na prądzie
Podobno aż 40% zużycia energii w domu pochodzi właśnie z kuchni. Bo tutaj stoi największy wampir energetyczny – lodówka. Bo tutaj pieczemy i robimy kawę w ekspresie. W kuchni jest najwięcej sprzętów AGD. Jak możemy zmniejszyć rachunki za energię elektryczną? Najprostszym, ale i najzdrowszym sposobem jest wymiana sprzętów kuchennych na energooszczędne. Nie jest tajemnicą, że energooszczędna lodówka i zmywarka zużyje mniej prądu. Warto również przyjrzeć się gotowaniu – nierzadko stosujemy nieodpowiednie naczynia do stref grzewczych swoich kuchenek. Jeżeli na dużym palniku ustawimy zbyt mały garnek, to ucieknie nam sporo ciepła z płyty. Równie ważny jest sposób ustawienia sprzętów – lodówka nie może znajdować się w bliskim sąsiedztwie piekarnika, bo wtedy będzie pracować z większą mocą. A wiadomo… im większa moc, tym więcej prądu… im więcej prądu, tym większe rachunki. Mając na uwagę oszczędność w kuchni, warto rozważyć wymianę oświetlenia. Świetnie spisują się ledowe oprawy świetle, charakteryzujące się bardzo dużą żywotnością.