Ekologiczne rozwiązania do kuchni

Świadomość ekologicznego podejścia do życia rośnie wśród mieszkańców naszego kraju. Nie chodzi tylko o dbałość o otaczające środowisko naturalne, ale również szukanie prostych sposobów na oszczędzanie, zarówno wody, jak i energii elektrycznej.  Kuchnia jest sercem domu, ale także miejscem, w którym zużywa się najwięcej wody i prądu. Dziś podpowiadam, jakie rozwiązania warto wprowadzić w tym pomieszczeniu, by zmniejszyć rachunki.

Oszczędności na wodzie

Najwięcej wody w kuchni pochłania oczywiście zmywanie naczyń. Ręczne mycie może wiązać się nawet z ciągłym przepływem kilkunastu litrów wody. Aby zminimalizować stratę wody, możemy zainwestować w baterie bezdotykowe – dzięki zastosowaniu fotokomórki, woda płynie tylko wtedy, gdy dłonie znajdują się w pobliżu baterii. To rozwiązanie pozwala na sporą oszczędność wody. Warto także rozważyć montaż baterii jednouchwytowych, dzięki czemu nie będziemy skazani na regulowanie temperatury wody i wielkości strumienia. Po prostu nie trzeba kręcić raz uchwytem z ciepłą, a raz z zimną wodą. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność wody podczas zmywania jest napowietrzacz – zamontowany na końcu baterii wprowadza powietrze do strumienia wody, a w efekcie zużycie wody jest mniejsze, niż przy użyciu tradycyjnych baterii zlewowych. Kolejnym sposobem na mniejsze zużycie wody podczas mycia naczyń jest zakup zmywarki o wysokiej klasie energetycznej. AGD zużyje kilkakrotnie mniej wody niż podczas mycia ręcznego.

Oszczędności na prądzie

Podobno aż 40% zużycia energii w domu pochodzi właśnie z kuchni. Bo tutaj stoi największy wampir energetyczny – lodówka. Bo tutaj pieczemy i robimy kawę w ekspresie. W kuchni jest najwięcej sprzętów AGD. Jak możemy zmniejszyć rachunki za energię elektryczną? Najprostszym, ale i najzdrowszym sposobem jest wymiana sprzętów kuchennych na energooszczędne. Nie jest tajemnicą, że energooszczędna lodówka i zmywarka zużyje mniej prądu. Warto również przyjrzeć się gotowaniu – nierzadko stosujemy nieodpowiednie naczynia do stref grzewczych swoich kuchenek. Jeżeli na dużym palniku ustawimy zbyt mały garnek, to ucieknie nam sporo ciepła z płyty. Równie ważny jest sposób ustawienia sprzętów – lodówka nie może znajdować się w bliskim sąsiedztwie piekarnika, bo wtedy będzie pracować z większą mocą. A wiadomo… im większa moc, tym więcej prądu… im więcej prądu, tym większe rachunki. Mając na uwagę oszczędność w kuchni, warto rozważyć wymianę oświetlenia. Świetnie spisują się ledowe oprawy świetle, charakteryzujące się bardzo dużą żywotnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *