Ciemna czy jasna podłoga – co wybrać?

Kolor podłogi, tak samo, jak kolor ścian, wpływa na charakter i stylistykę wnętrz. O ile ścianę zawsze możemy przemalować, o tyle podłoga zostanie niezmienna przez długie lata. Warto zatem zastanowić się, jaki kolor paneli czy drewna wybrać w pomieszczeniu. Dobrze jest mieć ogólny obraz całości. Już na początku wiedzieć, czy w salonie będą stały meble jasne czy ciemne oraz zwrócić uwagę na obecność światła naturalnego. O plusach i minusach podłóg jasnych i ciemnych przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Podłoga jest baza i fundamentem całego mieszkania. Planując wystrój nowoczesnego wnętrza, warto zwrócić uwagę, by ściany, podłogi i sufity współgrały ze sobą i miały jednolity charakter. Podłoga jest pierwszą płaszczyzną, którą przekracza nasz gość w pomieszczeniu. O tym że ciemne odcienie optycznie zmniejszają pomieszczenie, a jasne powiększają wiemy nie od dziś. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę na etapie wyboru koloru parkietu i paneli?

Ciemna podłoga

źródło:pinterest

źródło:pinterest

To idealne rozwiązanie do pomieszczenia, w którym ściany są jasne, bo stwarza wrażenie kontrastu. Pewne jest to, że wspaniale prezentują się w dużych salonach, sypialniach i korytarzach. Podłogi w ciemnych barwach nie będą pasować do małych pomieszczeń, ponieważ dodatkowo jeszcze je zmniejszą. Warto pamiętać, że nadmiar ciemnych kolorów w pomieszczeniu wywoła wrażenie ponure i przygnębiające. Jeśli np. na podłodze brązowej postawimy meble w odcieniu wenge, pomieszczenie może wydać się zbyt przytłaczające. Zatem meble stojący na podłodze powinien kontrastować. Zasada jest prosta: na ciemnej podsadzce – jasne meble.

Jasna podłoga

źródło:pinterest

źródło:pinterest

W minimalistycznych wnętrzach jasne podłogi potęgują prostotę i naturalność. Na jasnej posadzce możemy postawić jasne meble. Wystrzegać się jednak należy przeładownia bieli i écru. Warto przełamać tę stylistykę dodatkami oraz tekstyliami w żywnych kolorach. Takie podłogi dobrze komponują się i z ciemną i jasną ścianą. Z pewnością zdecydowany charakter mają jednak aranżacje z kontrastem. Jasne podłogi wnoszą do aranżacji wrażenie spokoju i czystości. Należy zwrócić uwagę, że decydując się na total look w pomieszczeniu, możemy stworzyć wnętrze zbyt sterylne, chłodne i nieco bezosobowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *