Zlewozmywak w kuchni: przegląd materiałów

Zmywanie naczyń nie należy do przyjemnych czynności (przynajmniej dla mnie), dlatego nie wyobrażam sobie mojej małej gastronomii bez zmywarki. Mimo to strefa zmywania w każdej kuchni jest niezbędna. Czasami AGD może splata figla, a naczynia umyć trzeba. Zlewozmywak współcześnie nie musi wyglądać tendencyjnie i nijako. Na rynku znajdziemy wiele estetycznych modeli różniących się pojemnością, kształtem i wykonaniem. Sprawdźcie, w co warto zainwestować pieniądze.

Stal króluje

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Najchętniej wybierane są wciąż zlewozmywaki ze stali nierdzewnej lub szlachetniej. Dlaczego? Bo to klasyki gatunku, które łatwo dopasować do każdej aranżacji kuchni zarówno tej nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Ponadto stal jest przecież prosta w pielęgnacji, świetnie się czyści i dobrze usuwa zabrudzenia. Największą ich zaletą jest cena – na rynku znajdziemy modele jedno i dwukomorowe już za około 100-200 złotych. Uwaga! Sprawdzony sposób na piękny zlewozmywak stalowy to konserwowanie stali olejem jadalnym. Dzięki temu zlew posłuży na lata. Daję słowo.

Ceramika coraz bardziej trendy

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Alternatywą dla stali nierdzewnej jest ceramika. Są wykonane z kamionki lub glinki, są eleganckie i przyjemne w dotyku. Równie trwałe na działanie środków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne, jak te ze stali. Nie ma większej trudności w utrzymaniu ich czystości. Największą ich zaletą jest efektowność. Świetnie współgrają z kolorystyką nowoczesnej kuchni. Mają jednak jedną wadę, ich powierzchnia ulega starciu. Zlewozmywaki  z ceramiku kupimy za około 300-400 złotych.

Granit na piedestale

Najdroższą opcją jest zakup zlewu z granitu. To bardzo luksusowy i niesztampowy element wyposażenia gastronomii. Jest równie niewymagający w pielęgnacji jak zlewozmywak stalowy i ceramiczny. Jest odporny na działanie substancji chemicznych. Ma jedną wadę, jest nią cena. Za zlewozmywak granitowy należy zapłacić około 500 złotych i więcej.

Zatem, każdy materiał sprawdzi się w waszej kuchni. Wszystko zależy od zasobności portfela. Mnie osobiście najbardziej podobają się akcesoria do kuchni ceramiczne, bo prezentują się naprawdę efektownie. Odradzam zakup zlewów emaliowanych. Wprawdzie odchodzą do lamusa, ale niektórzy szczerzą na nie jeszcze zęby podczas promocji AGD. Nie warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *